Dochody Polaków jak średnia unijna? Musi temu sprzyjać gospodarka

Nasze dochody w ciągu czterech lat mogą wzrosnąć do 80 proc. w stosunku do średniej Unii Europejskiej, ale musi temu sprzyjać gospodarka - mówili goście „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dochody Polaków jak średnia unijna? Musi temu sprzyjać gospodarka

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

1 sie 2016 19:52


Ministerstwo Rozwoju przesłało do konsultacji projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Najważniejszym zakładanym rezultatem realizacji Strategii ma być zwiększenie przeciętnego dochodu rozporządzalnego brutto gospodarstw domowych na jednego mieszkańca do 80 proc. w stosunku do średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie tego dochodu do poziomu średniej unijnej.

Taki wzrost jest możliwy, bo w ostatnich latach zamożność Polaków rosła, ale wszystko zależy od naszej gospodarki, tłumaczyła w PR24 dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- Szczególnie od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pewnie też w wyniku tego, że po drodze był bardzo poważny kryzys globalny i nam się udało jednak rosnąć, a większości gospodarek światowych niestety nie. Dzięki temu udało nam się sporo nadrobić. Obecnie nasze dochody to 70 proc. przeciętnej dla wszystkich krajów UE. Czy jest szansa, żebyśmy do 2020 roku osiągnęli 80 proc.? Wszystko zależy od gospodarki. Bo to gospodarka daje szansę, żeby nasze dochody rosły, żeby budżet państwa miał więcej pieniędzy, ponieważ to, co jest w budżecie, to jest efekt podatków. Wszystko na razie wskazuje, że szanse, żebyśmy się bardzo dynamicznie rozwijali, nie są wielkie. Aczkolwiek przed nami wykorzystanie bardzo dużej puli funduszy europejskich. Potencjalnie mamy szanse na te 80 proc. średniej unijnej przeciętnego dochodu. Natomiast trzeba zrobić bardzo dużo, odblokować gospodarkę, wspierać ją tam regulacyjnie, gdzie rzeczywiście da to dobre rezultaty. Wtedy rzeczywiście szanse na te 80 proc. mamy - mówiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Czytaj więcej TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.