PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dochód rozporządzalny w górę. Gdzie rośnie najszybciej?

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 wrz 2019 12:05

Mazowieckie, śląskie, dolnośląskie, pomorskie i zachodniopomorskie - w tych województwach przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę był wyższy od średniej krajowej.

Dochód rozporządzalny w górę. Gdzie rośnie najszybciej?
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z raportu GUS „Budżety gospodarstw domowych w 2018 r.” wynika, że poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę w zaokrągleniu do 1 zł wyniósł w 2018 r. 1693 zł i był realnie wyższy o 4,3 proc. od dochodu z roku 2017.

Z kolei przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych osiągnęły w 2018 r. wartość 1187 zł i były realnie niższe o 0,7 proc. od wydatków z 2017 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Małżeństwa z trójką lub większą liczbą dzieci nadal znajdowały się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Warto jednak podkreślić, że ich sytuacja dochodowa znacznie się poprawiła – wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę w tych gospodarstwach wyniósł 5,5 proc. (w 2017 r. – 13,6 proc.).

Jak podaje GUS, mediana przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę w 2018 r. wynosiła 1477 zł, a przeciętnych miesięcznych wydatków 976 zł.

Dochód wyższy od średniej krajowej odnotowano w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Tak jak w roku poprzednim, zdecydowanie najwyższe przeciętne dochody na 1 osobę wykazywały gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego - 2032 zł. To o 20 proc. więcej niż przeciętny krajowy dochód na osobę.

Najniższe dochody ponownie wystąpiły w województwie podkarpackim -1347 zł, czyli o o 20,4 proc. poniżej średniej krajowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dochód rozporządzalny w górę. Gdzie rośnie najszybciej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA