×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dochód podstawowy. Są kraje, w których budżet na nim zyska

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 31 maj 2017 16:52

OECD sprawdziło czy bezwarunkowy dochód podstawowy może przynieść państwom oszczędności. Okazuje się, że są kraje, w których płacenie każdemu obywatelowi jednakowego świadczenia w budżecie da wymierne korzyści.

Dochód podstawowy. Są kraje, w których budżet na nim zyska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• OECD sprawdziło czy państwa byłyby w stanie wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy.

• Badanie przeprowadziło na przykładzie Finlandii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii.

• Okazuje się, że w trzech z nich byłoby to możliwe. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy w świecie biznesu ma coraz więcej zwolenników. O korzyściach, jakie może przynieść płacenie każdemu obywatelowi wielokrotnie mówił Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i twórca samochodu elektrycznego Tesla. Także Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka przychylnie wypowiadał się na ten temat.

Nawet w Polsce można spotkać biznesmenów, którzy ciepło wypowiadają się o tym rozwiązaniu. bO tym, że kiedyś wejdzie w życie przekonany jest Tomasz Hanczarek, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Work Service. 

- Za naszego życia, a najdalej za życia naszych dzieci ludzie nie będzie problemu z pieniędzmi, ale z tym, jak  żyć, rozwijać się wewnętrznie, być szczęśliwymi. Żyjemy w bogatych społeczeństwach, które za chwilę będą jeszcze bogatsze. Przez co wszystkich będzie można utrzymywać, a pracować będą wyłącznie jednostki. Niedługo i te jednostki zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję i roboty. Ludzie będą mili inny problem - jak przeżyć dzień, by zmęczonemu pójść spać - mówi Hanczarek. 

Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org
Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org

Nad tym pomysłem pochyliła się Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sprawdziła czy kraje o różnej strukturze gospodarczej i społecznej byłyby w stanie poradzić sobie z wprowadzeniem jednakowego świadczenia dla wszystkich obywateli. Z raportu "Dochód podstawowy. Jako opcja polityki: czy może się przydać?"  dowiemy się, że są kraje, w których wprowadzenie tego na pierwszy rzut oka kosztownego rozwiązani, przyniosłoby wyższe oszczędności w budżecie. 

Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org
Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dochód podstawowy. Są kraje, w których budżet na nim zyska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gf 2017-06-01 14:02:46

    elon musk i mark zuckerberg są ZA. elon musk i zuckerberg to transhumanisci a transhumanisci zawsze beda za dochodem podstawowym ktory niestety ale jest utopią . tak samo jak pełne zastapienie ludzi robotami i sztuczna inteligencja jest utopią panie Hanczarek.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA