Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• OECD sprawdziło czy państwa byłyby w stanie wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy.
• Badanie przeprowadziło na przykładzie Finlandii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii.
• Okazuje się, że w trzech z nich byłoby to możliwe.
Bezwarunkowy dochód podstawowy w świecie biznesu ma coraz więcej zwolenników. O korzyściach, jakie może przynieść płacenie każdemu obywatelowi wielokrotnie mówił Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i twórca samochodu elektrycznego Tesla. Także Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka przychylnie wypowiadał się na ten temat.
Nawet w Polsce można spotkać biznesmenów, którzy ciepło wypowiadają się o tym rozwiązaniu. bO tym, że kiedyś wejdzie w życie przekonany jest Tomasz Hanczarek, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Work Service.
- Za naszego życia, a najdalej za życia naszych dzieci ludzie nie będzie problemu z pieniędzmi, ale z tym, jak żyć, rozwijać się wewnętrznie, być szczęśliwymi. Żyjemy w bogatych społeczeństwach, które za chwilę będą jeszcze bogatsze. Przez co wszystkich będzie można utrzymywać, a pracować będą wyłącznie jednostki. Niedługo i te jednostki zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję i roboty. Ludzie będą mili inny problem - jak przeżyć dzień, by zmęczonemu pójść spać - mówi Hanczarek.
Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org
Nad tym pomysłem pochyliła się Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sprawdziła czy kraje o różnej strukturze gospodarczej i społecznej byłyby w stanie poradzić sobie z wprowadzeniem jednakowego świadczenia dla wszystkich obywateli. Z raportu "Dochód podstawowy. Jako opcja polityki: czy może się przydać?" dowiemy się, że są kraje, w których wprowadzenie tego na pierwszy rzut oka kosztownego rozwiązani, przyniosłoby wyższe oszczędności w budżecie.
Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org
OECD przeanalizowała sytuację czterech europejskich państw: Finlandii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Na potrzeby badania przyjęła, że BDP jest opodatkowany zaś kwota dochodu po opodatkowaniu jest równa minimalnemu wynagrodzeniu, lub co najmniej wysokości świadczeń, które otrzymuje osoba bez dochodów z systemu socjalnego. W badaniu zachowano istniejące dodatki mieszkaniowe oraz pomoc rzeczową, także emeryci nadal dostaję emerytury. By sfinansować BDP zdecydowano się zlikwidować wszystkie ulgi podatkowe. Przy tak postawionych zasadach w trzech z czterech krajów można by było wprowadzić bezwarunkową daninę dla obywateli.
Grafika: Basic Income as a policy option:Can it add up? oecd.org
BPD sprawdziły się w krajach, w których system wsparcia socjalnego nie działa zbyt dobrze, jest skomplikowany lub skromny. Przykładowo we Włoszech system BDP kosztowałby mniej niż obecny system wsparcia społecznego. Mogłoby z niego skorzystać nawet 80 proc. osób z niższymi dochodami. W Finlandii, gdzie system pomocy społecznej jest bardziej hojny, wyliczenia OECD nie są już tak oczywiste, jednak wprowadzenie BDP dałoby pewne oszczędności. Przy czym liczba osób, do których pomoc by dotarła nie byłaby tak wielka, jak we Włoszech. Analogicznie wyglądają analizy dotyczące Francji. Tam, aby pokryć koszt wprowadzenia BDP konieczne byłoby podniesienie podatku dochodowego o 2 proc., przy czym stopa ubóstwa zwiększyłaby się względem sytuacji w ramach obecnego systemu.
Pomysł całkowicie nie sprawdziłby się jedynie w Wielkiej Brytanii. To kraj, w którym system socjalny jest wysoko rozbudowany i hojny. Dlatego projekt OECD tutaj okazał się nietrafionym. Jego wprowadzenie wymagałoby podwyżki podatku oraz zwiększyłoby stopę ubóstwa o ok. 50 proc..
Problem jest tylko jeden - wspólny dla wszystkich czterech krajów. Wysokość dochodu podstawowego. OECD założyło, że jest to ok. 158 euro miesięcznie. Przeżycie za takie pieniądze może stanowić nie lada wyzwanie. Co więcej, jego wysokość byłaby niższa niż świadczenia udzielane w ramach pomocy społecznej, czy wynikające z obowiązujących ulg i dodatków.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)