×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dobrowolne składki dla przedsiębiorców nie zrujnują finansów ZUS-u

  • Autor: PAP/JP
  • 2 sty 2023 15:36

Twierdzenie, że dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców zrujnuje finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to mit - uważa pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej ws. wprowadzenia dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców Marek Woch.

Dobrowolne składki dla przedsiębiorców nie zrujnują finansów ZUS-u
Przy założeniu, że 50 proc. przedsiębiorców zrezygnuje z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszą się o 6-7 mld zł (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Komitet został powołany przez Radę Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
  • Jak oszacował Woch, przy założeniu, że 50 proc. przedsiębiorców zrezygnuje z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszą się o 6-7 mld zł.
  • Woch zaznaczył, że jest to ubytek "pozorny", ponieważ w przyszłości nie będzie wypłat świadczeń dla przedsiębiorców, którzy zrezygnują z opłacania za siebie składek.

Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zauważył też, że w przypadku skorzystania przez danego przedsiębiorcę ze zwolnienia z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, to pomimo zmniejszenia wpływów do FUS zwiększą się wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego. Przypomniał, że zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne mogą zostać odliczone od dochodu albo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj też: Strach ma wielkie oczy. Wzrost płacy minimalnej nie zrujnował firm

"Trzymając więc się założenia, że łączna składka na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacających ją na zasadach ogólnych, wynosi w 2022 r. 1 037,18 zł miesięcznie, to dodatkowe wpływy z tytułu podatku dochodowego będą wynosić: 124,46 zł albo 331,90 zł, w zależności od wysokości osiągniętego dochodu, w przypadku osoby rozliczającej się tzw. skalą podatkową; 197,06 zł w wypadku osoby rozliczającej się tzw. podatkiem linowym oraz, od 31,12 zł do 176,32 zł, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, w wypadku osoby opłacającej podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych" - wyliczył Woch. Zastrzegł, że dokładne obliczenie wzrostu wpływów do budżetu nie jest możliwe ze względu na brak gromadzenia przez ZUS danych dotyczących formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosowanej przez poszczególnych płatników składek.

Czytaj też: Nie ma komu montować pompy ciepła. Firmy mają problemy z rekrutacją

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dobrowolne składki dla przedsiębiorców nie zrujnują finansów ZUS-u
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marek 2023-01-03 10:17:05

    I zapomniał dodać że stworzy w przyszłości armię biedaków, którzy zwrócą się o pomoc socjalną do państwa. Tak to właśnie wygląda w Niemczech. Przedsiębiorcy, którego nie stać na opłacanie składek emerytalnych nie stać również na samodzielne odkładanie na swoją emeryturę. Dochodzi również aspekt mentalności "raz się żyje" niektórych z tych przedsiębiorców. No i przykłady wielu gwiazd kultury z czasów komuny potwierdzają obawy że duża część nieodprowadzających składek społecznych do ZUS-u w przyszłości wyciągnie rękę po wspomożenie do państwa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA