PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia odbijają się na kredytach

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 15 lis 2019 14:22

Banki informują, że zrewidują wymagania kredytowe i będą bardziej wybredne przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Polacy wciąż się zadłużają, a wartość nowych długów jest najwyższa od lat. Jak wylicza Heritage Real Estate Investments to efekt dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnących wynagrodzeń Polaków. Bez nich o kredyt faktycznie byłoby trudniej.

Dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia odbijają się na kredytach
Adobe Stock
REKLAMA
  • Przykład, na którym analizują kredyt mieszkaniowy analitycy HRE Investments to idealny scenariusz rodziny ubiegającej się o kredyt mieszkaniowy.
  • HRE Investments  podkreśla, że podwyżkę przeciętnej zdolności kredytowej zawdzięczamy statystycznemu wzrostowi przeciętnej pensji.
  • Analitycy firmy podkreślają także, że wymagany przez banki wkład własny nadal istnieje i jest wymagany. Jest niezbędna, aby myśleć o zakupie mieszkania.

Jak informuje warszawska firma z sektora nieruchomości, trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują i każde z nich przynosi do domu po średniej krajowej, mogłaby pożyczyć na mieszkanie 652 tys. złotych. To wynik z listopadowej ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wśród banków. To o 13 tysięcy więcej niż przed miesiącem i około 44 tysiące więcej niż przed rokiem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Należy jednak chłodno spojrzeć na metodologię badania. Ta zakłada comiesięczną aktualizację przeciętnego wynagrodzenia. I tak co miesiąc biorąc pod uwagę nowe dane GUS o średnich wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach oraz liczbie zatrudnionych w nich osób szacujemy średnią ważoną pensję z okresu ostatnich 12 miesięcy. To ta wartość jest później uwzględniana przy okazji badania zdolności kredytowej.

W efekcie całą podwyżkę przeciętnej zdolności kredytowej zawdzięczamy statystycznemu wzrostowi przeciętnej pensji. W ciągu roku doszło tu bowiem do bardzo poważnego wzrostu. Brana pod uwagę pensja skoczyła z poziomu 4752 zł brutto w listopadzie 2018 r. wzrosła do 5079 złotych brutto obecnie.

To właśnie tej zmianie modelowa rodzina zawdzięcza to, że na mieszkanie mogłaby w banku pożyczyć więcej niż przed rokiem. Z szacunków HRE Investments wynika bowiem, że jeśli rodzina w ciągu ostatniego roku nie dostałaby żadnej podwyżki, to i jej zdolność kredytowa byłaby niższa niż przed rokiem - nawet o około 30-40 tysięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia odbijają się na kredytach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA