Dlaczego waloryzacja emerytur i rent jest niewielka?

- Nie może być tak, że najniższa emerytura nie pozwala na pokrycie czynszu i zupełnie podstawowych wydatków i wpycha emerytów w strefę ubóstwa – powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego waloryzacja emerytur i rent jest niewielka?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

3 mar 2016 19:20


Elżbieta Rafalska, goszcząca w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki odniosła się do propozycji OPZZ, podniesienia emerytury minimalnej do poziomu minimum socjalnego.

Przypomnijmy, minimum socjalne wyliczane jest w Polsce na poziomie 1070 zł, a emerytura minimalna to 880 zł. OPZZ proponowała, aby zamiast jednorazowego dodatku, podjąć właśnie taką decyzję.

- Będziemy bardzo uważnie przyglądać się sytuacji związanej z waloryzacją, naszym priorytetem będzie zmiana sytuacji tych emerytów o najniższym uposażeniu, bo nie może być tak, że najniższa emerytura nie pozwala na pokrycie czynszu i zupełnie podstawowych wydatków i wpycha emerytów w strefę ubóstwa – powiedziała minister Rafalska.

Jak podkreśliła, w tym roku czeka nas przegląd systemu emerytalnego, i z całą pewnością mechanizm waloryzacji emerytur i rent będzie poddany tej ocenie.

Elżbieta Rafalska (Fot. rafalska.eu) Elżbieta Rafalska (Fot. rafalska.eu)

Elżbieta Rafalska, pytana o waloryzację emerytur i rent, która w tym roku przyniesie podwyżkę świadczeń średnio od 2 do 5 zł przyznaje, że jest to bardzo niska waloryzacja.

- Wskaźnik waloryzacji wynoszący 0,24 punktu procentowego wynika z obowiązującego stanu prawnego, odnoszącego się do wskaźnika inflacji i 20-procentowego udziału we wzroście wynagrodzeń – wyjaśnia minister.

Jak dodaje, rząd przewidując niską inflację, przygotował rozwiązanie ustawowe przyznające emerytom o najniższych świadczeniach dodatki od 50 do 400 zł.

Wylicza, że jednorazowy dodatek zostanie wypłacony w marcu w wysokości 400 zł dla tych, którzy otrzymują do 900 zł, 300 zł należy się osobom otrzymującym od 900 do 1100 zł, 200 zł otrzymującym do 1500 zł.

Jak podkreśla, ten jednorazowy dodatek nie jest doliczany przy wyliczaniu np. dochodu w świadczeniach z pomocy społecznej lub dodatku mieszkaniowego.

- Jak widać, emeryt, który otrzyma ten dodatek, nie musi martwić się, że straci innego typu świadczenie – podkreśla minister Rafalska.

Minister pytana o datę wprowadzenia obniżki wieku emerytalnego wyjaśniła, że projekt dotyczący obniżki jest po pierwszym czytaniu i wysłuchaniu publicznym i wprowadzenie nowych rozwiązań ustawowych nastąpi w 2017 r. Jak podkreśla, w tym roku jest to absolutnie niemożliwe.

- Sam okres wdrożenia i przygotowania się ZUS do tych rozwiązań wymaga przystosowania systemu informatycznego i ten czas dla tej instytucji wynosi 9 miesięcy.

Jednocześnie zaznaczyła, trwają obliczenia jak wprowadzenie różnych wariantów wpłynie na budżet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.