PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dlaczego Polacy nie dostają pensji częściej niż raz w miesiącu

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. To oznacza, że prawo dopuszcza wypłacanie wypłaty częściej, w postaci dniówek, tygodniówek czy dwutygodniówek. Częstsza wypłata to więcej pracy dla działów kadr i płac. Rozwiązanie może okazać się również zgubne (przynajmniej na początku) dla samych pracowników, szczególnie w dość niespokojnych dla domowych budżetów czasach.

Dlaczego Polacy nie dostają pensji częściej niż raz w miesiącu
21 proc. polskich pracowników chciałoby otrzymywać pensję co 2 tygodnie (fot. Jacek Dyląg/Unsplash)
REKLAMA
  • Z opublikowanych w 2020 roku przez ADP badań "Workforce view in Europe 2020" wynika, że 85 proc. polskich pracowników otrzymuje wynagrodzenie raz w miesiącu. 
  • 21 proc. z nich chciałoby otrzymywać pensję co 2 tygodnie, a 15 proc. opowiada się za tygodniówką.
  • Na przeszkodzie mogą jednak stać problemy czysto organizacyjne. Częstsza wypłata wynagrodzeń oznacza bowiem więcej pracy dla księgowych.

Art. 85. § 1. Kodeksu pracy sprawę stawia jasno: "Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie". To oznacza, że pracodawcy mogą wybrać system zakładający częstszą wypłatę wynagrodzenia.

Znane przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii tygodniówki w Polsce zbyt popularne nie są. Z opublikowanych w 2020 roku przez ADP badań "Workforce view in Europe 2020" wynika, że 85 proc. polskich pracowników otrzymuje wynagrodzenie raz w miesiącu.  To rzeczywistość.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

A jakie są oczekiwania? Z tego samego badania wynika, że pozostanie w trybie miesięcznym popiera 52 proc. pracowników. 21 proc. chciałoby otrzymywać pensje co 2 tygodnie, a 15 proc. opowiada się za tygodniówką.

Zobacz: Pensja częściej niż raz na miesiąc. Ten pomysł ma wielu zwolenników

Częstsza wypłata, więcej pracy

Częstsza wypłata wynagrodzenia ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Prawnie nie ma przeszkód, by wynagrodzenia wypłacać częściej. Z jednej strony mamy Kodeks pracy, z drugiej uzasadnienie Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 1999 r., w myśl którego "strony stosunku pracy mogą wprowadzać do umowy o pracę dowolne ustalenia, pod warunkiem że nie będą one mniej korzystne dla pracownika niż obowiązujące normy prawne".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dlaczego Polacy nie dostają pensji częściej niż raz w miesiącu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA