Dlaczego firmy państwowe płacą robotnikom więcej, niż prywaciarze?

Zarobki robotników zatrudnionych w sektorze publicznym są wyższe niż ich kolegów po fachu pracujących w sektorze prywatnym. I to sporo wyższe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego firmy państwowe płacą robotnikom więcej, niż prywaciarze?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 kwi 2014 9:34


Jak podaje Sedlak&Sedlak, okazuje się, że elektrycy i elektrotechnicy zatrudnieni „na państwowym" otrzymują na godzinę średnio o 4 zł więcej niż zatrudnieni w sektorze prywatnym. W przypadku mechaników ta różnica jest jeszcze większa i sięga niespełna 6 zł - czyli aż 30 proc.

Najliczniejszą grupę wśród robotników stanowili w 2012 r. mechanicy - wynika z danych GUS. Ich mediana wynagrodzeń wyniosła 3 225 zł. W charakterze robotnika budowlanego pracowało ponad 233 tysiące osób, natomiast elektrotechników i elektryków było ponad 150 tysięcy.

Zdecydowana większość z nich pracowała w sektorze prywatnym. Najlepiej zarabiającą grupą wśród robotników byli elektrycy i elektrotechnicy, których mediana wynagrodzeń wyniosła 3 702 zł. Wbrew powszechnej opinii najsłabiej byli wynagradzani robotnicy budowlani. W ich przypadku mediana to 2 607 zł.

W porównaniu z październikiem 2010 roku wynagrodzenia wzrosły w obu sektorach. Większym wzrostem płac cieszyli się zatrudnieni w sektorze publicznym. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać przede wszystkim w fakcie, że przedsiębiorcy muszą ponosić nakłady nie tylko na wynagrodzenia pracowników, ale także na inwestycje i rozwój, co w sektorze publicznym nie jest tak istotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.