Dlaczego coraz więcej Polaków jest za jawnością wynagrodzeń?

Za jawnością wynagrodzeń jest 70% pracowników – wynika z sondażu portalu wynagrodzenia.pl. To znacząca zmiana w porównaniu z wcześniejszymi badaniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego coraz więcej Polaków jest za jawnością wynagrodzeń?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 maj 2014 9:56


Agnieszka Stegenka, konsultant Lee Hecht Harrison DBM uważa, że wyniki tegorocznych badań mogą szokować, bo kwestia jawności wynagrodzeń zawsze była tematem wrażliwym.

- Przypuszczam, że diabeł tkwi jednak w szczegółach - gdyby w ankiecie zadano dwa pytania: (1) Czy chciałbyś znać wynagrodzenia innych pracowników (na podobnych stanowiskach do Twojego oraz na innych stanowiskach)? oraz (2) Czy chciałbyś aby Twoje wynagrodzenie było jawne? - wyniki badania mogłyby być zgoła inne - ocenia.

Stegenka mówi także, że w przypadku wynagrodzeń naszych szefów i współpracowników kieruje nami głównie ciekawość, być może chęć dowiedzenia się, na co mogę liczyć jeśli awansuję. W przypadku kolegów na analogicznych stanowiskach chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy moje zarobki są odpowiednio wysokie i czy jestem sprawiedliwie wynagradzany.

- Przy czym „odpowiednio" i „sprawiedliwie" oznacza najczęściej - (a) jeśli zarabiam mniej, to nie jest ok (b) jeśli zarabiam więcej, to jest ok - bo przecież mam większe kompetencje, doświadczenie, etc. Na pewno nie braknie nam argumentów do potwierdzenia zasadności takiego stanu rzeczy - dodaje.

W opinii Stegenki pozytywnym zjawiskiem jest to, że w wielu organizacjach system płac jest coraz bardziej przejrzysty. - Firmy, zwłaszcza duże, międzynarodowe, wprowadzają wartościowanie stanowisk pracy i opartą na nim siatkę płac. Pracownicy znają więc widełki i wiedzą, w jakich granicach mogą oscylować ich wynagrodzenia. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy nowo zatrudniany pracownik otrzymuje większe wynagrodzenie, niż oczekiwał, gdyż jego stanowisko zaklasyfikowane jest do wyższego poziomu płac - wyjaśnia.

Według konsultanta dówobrze opracowany system wynagrodzeń, taki który uwzględnia wartość poszczególnych stanowisk, jest na pewno niezwykle istotny z punktu widzenia budowania zaangażowania pracowników.

- Jeśli w firmie występują duże rozbieżności płac na tych samych pozycjach, to możemy być pewni, że wcześniej czy później, niezależnie od tego czy wynagrodzenia będą tajne, pracownicy dowiedzą się o tym. Jedną z oczywistych konsekwencji będzie zapewne oczekiwanie podwyżki przez osobę, która miała niższą płacę. Niemniej, nawet jeśli otrzyma podwyżkę, nie będzie to rekompensować utraconego zaufania, pojawi się frustracja, wynikająca z poczucia bycia oszukanym i wykorzystanym. W takiej sytuacji możemy spodziewać się utraty lojalności, a co za tym idzie poszukiwania ofert na zewnątrz organizacji - kometuje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.