Dezubekizacja, Służba Bezpieczeństwa: Niższe emerytury i renty dla funkcjonariuszy SB. Ile wyniosą?

• MSWiA zaprezentowało szczegóły projektu noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej" z 2009 r.
• Emerytury i renty dla byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym.
• Nowe przepisy obejmą wszystkich, którzy pracowali w Służbie Bezpieczeństwa w latach 1944-90.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dezubekizacja, Służba Bezpieczeństwa: Niższe emerytury i renty dla funkcjonariuszy SB. Ile wyniosą?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 lip 2016 12:00


"Emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do 1990 r. mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym" - oświadczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

We wtorek (12 lipca) Błaszczak razem z szefem Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA Michałem Serzyckim zaprezentował szczegóły projektu noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej" z 2009 r. W myśl projektu maksymalna emerytura dla byłych funkcjonariuszy SB za czas ich służby w tej formacji nie będzie wyższa niż średnie świadczenie w systemie powszechnym (2131 zł), a maksymalna renta - 1610 zł. Nowe prawo miałoby wejść w życie od przyszłego roku.

Na mocy nowelizacji obniżone miałoby zostać ponad 18 tys. emerytur, ponad 4 tys. rent oraz ponad 9 tys. rent rodzinnych. Oznacza to ponad 135 mln zł oszczędności rocznie - poinformował szef MSWiA. Projekt trafi teraz do uzgodnień.

"To jest naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. To jest wyraz sprawiedliwości społecznej. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i aparatu władzy państwa komunistycznego, represyjnego, wciąż jeszcze pobierają wysokie emerytury i renty. Projekt naprawia te błędy" - powiedział Błaszczak.

"Na tą ustawę czekaliśmy bardzo długo. Naprawiamy to co zostało zepsute przez lata. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w społeczeństwie zatriumfowało poczucie sprawiedliwości. Nie ma na to zgody żeby funkcjonariusze służb aparatu opresji otrzymywali tak wysokie świadczenia za to, że dławili wolność, niepodległość naszego kraju" - podkreślił.

Nowe przepisy dotyczące emerytur obejmą wszystkich, którzy pracowali w Służbie Bezpieczeństwa w latach 1944-90. "Jeżeli zostali pozytywnie zweryfikowani (gdy w 1990 r. zlikwidowaną SB zastąpił Urząd Ochrony Państwa, część pozytywnie zweryfikowanych b. funkcjonariuszy SB przeszło do służby w UOP - red.), to zobniżone zostanie świadczenie za czas, kiedy pracowali w SB" - wyjaśnił Błaszczak. Jak dodał, dotyczy to również osób, które np. w czasach PRL były w SB, a po przemianach z 1989 r. znalazły się np. w wojsku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

bezprawie PIS 2016-12-02 14:48:29

To tak jakby jeden z PIS coś ukradł a wszyscy krzyczeli ze PIS to złodzieje i bandyci . Są Sądy jak ktoś zawinił niech odpowie. W SB tez pracowali uczciwi ludzie ---- bo był taki ustrój zaakceptowany przez sojuszników Anglię Francję USA. Były takie czasy i taki ustrój. Ludzie z lat 60 - 70 - 80 tez pracowali w SB i pracowali nie znając historii innej niż ta przekazywana w szkołach. A teraz oszołomy wrzucają wszystkich do jednego wora. Bezprawie i złodziejstwo praw nabytych. Kto mieczem wojuje od miecza ginie.