Darmowa praca kilkunastu tysięcy więźniów w Polsce. Czysty zysk dla samorządów?

Skazani pracują m.in. w ośrodkach sportu i rekreacji, placówkach kulturalnych, ośrodkach terapii i profilaktyki uzależnień, w placówkach oświatowych i innych, np. w hospicjach czy schroniskach dla zwierząt. Za darmo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Darmowa praca kilkunastu tysięcy więźniów w Polsce. Czysty zysk dla samorządów?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 lut 2015 12:54


Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w Polsce ok. 14,5 tys. więźniów pracuje i nie dostaje za to żadnego wynagrodzenia.

- Tylko w pierwszej połowie 2014 r. na rzecz samorządów skazani przepracowali ponad 3,5 mln roboczogodzin, co daje szacunkową wartość prac w wysokości ponad 31 mln zł – mówiła płk Luiza Sałapa, dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Czytaj też: Jak zatrudniać więźniów?

Oznacza to, że gdyby trzeba było zapłacić za wykonywaną nieodpłatnie przez skazanych pracę, samorządy poniosłyby wydatek w wysokości ponad 31 mln zł.

- Tylko do końca czerwca 2014 r. prace nieodpłatne na rzecz organów samorządu terytorialnego oraz na cele charytatywne wykonywało łącznie ponad 30 tys. skazanych. Średnio w każdym miesiącu zatrudnionych nieodpłatnie było ponad 5 tys. skazanych – dodała.

Czytaj też: W więzieniu też można zdobyć zawód

Gdzie pracują więźniowie? W placówkach oświatowych, kulturalnych i sportowych, w ośrodkach służby zdrowia, opiekuńczych i wychowawczych, w urzędach, starostwach, w ośrodkach pomocy społecznej czy zajmujących się ekologią, ochroną przyrody i zwierząt, związanych z utrzymaniem dróg oraz gospodarką wodną i komunalną.

„Gazeta Wyborcza” zauważa, że są też w Polsce więźniowie – ok. 10 tys., którzy sobie dorabiają. Jak? Np. szyjąc togi dla sędziów, prokuratorów i adwokatów w jednej z łódzkich firm.

Jak podkreśla na łamach dziennika por. Katarzyna Idziorek, rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Opolu, pracują tylko ci skazani, którzy tego chcą, a zatrudnienie jest dla nich jedną z najwyższych form nagrody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.