PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Damsko-męska luka płacowa. Lepiej niż w Polsce jest tylko w pięciu krajach UE

  • Justyna Koc
    jk
  • 7 mar 2017 11:58

• Blisko 24 proc. kobiet boi się utraty pracy, a co gorsza niepewność przekłada się negatywnie zarobki.
• Z badań Work Service wynika, że w 2016 roku podwyżkę dostały jedynie 4 na 10 kobiet, a z kolei blisko połowa mężczyzn.
• W efekcie powstają różnice w pensjach – kobiety mają je o 8 proc. mniejsze.
• To jednak wynik lepszy niż np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie różnice w płacach są jeszcze większe.

Damsko-męska luka płacowa. Lepiej niż w Polsce jest tylko w pięciu krajach UE
Mniejsza różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje tylko w 5 krajach – Rumunii, Luksemburgu, Włoszech, Belgii i Słowenii. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Mimo coraz lepszej sytuacji na rynku pracy i spadającego bezrobocia kobiety wciąż czują się mniej pewnie niż mężczyźni. Pokazuje to raport przygotowany przez Work Service. Utraty pracy boi się blisko 24 proc. kobiet, w porównaniu z mężczyznami to wynik o 10 punktów procentowych wyższy. Wśród wszystkich osób niepewnych o swoje zatrudnienie ponad połowa (56 proc.) to właśnie kobiety.

To nie jedyna różnica zawodowa, na którą wpływa płeć pracowników. W ubiegłym roku panie rzadziej dostawały podwyżki. Z „Barometru Rynku Pracy VII” wynika, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wyższe wynagrodzenie otrzymało 40 proc. kobiet. Jednak w tym samym czasie podwyżkę dostała blisko połowa mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Niestety mniejsze poczucie pewności kobiet na rynku pracy jest widoczne po stronie zarobkowej. Dobitnie pokazało to nasze badanie, z którego wynika, że tylko nieco ponad 6 proc. kobiet wystąpiło z własnej inicjatywy o wyższe wynagrodzenie. Co więcej jedynie 18 proc. Polek otrzymało podwyżki z inicjatywy pracodawców, podczas gdy co czwarty polski mężczyzna otrzymał wyższą płace na wniosek przełożonego. To w głównej mierze brak równowagi w podwyżkach ma przełożenie na zarobki, które wciąż wśród pań są niższe niż u panów. Według danych Eurostatu różnica wynosi około 8 proc. – mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz i komunikacji Work Service.

Polki na tle Europy

Pod względem dysproporcji w zarobkach Polska pozytywnie wyróżnia się na tle państw Unii Europejskiej. Mniejsza różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje tylko w 5 krajach – Rumunii, Luksemburgu, Włoszech, Belgii i Słowenii. To oznacza, że pod względem wynagrodzeń Polki są mniej dyskryminowane niż np. kobiety we Francji (15,5 proc.), Wielkiej Brytanii (20,9 proc.) czy w Niemczech (22,3 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Damsko-męska luka płacowa. Lepiej niż w Polsce jest tylko w pięciu krajach UE

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA