Czy wysokość wynagrodzenia wpływa na jakość wykonywanej pracy?

Jedni uważają, że największym motywatorem w pracy są pieniądze. Inni, którzy nie negują istoty wysokości wynagrodzenia, twierdzą, że są rzeczy ważniejsze. Jak jest naprawdę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy wysokość wynagrodzenia wpływa na jakość wykonywanej pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

30 sty 2015 5:00


Pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich trudno żyć. Czy zatem są skutecznym motywatorem dla pracowników? Raport Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” z 2014 r. pokazuje, że 70 proc. pracujących Polaków deklaruje, że podwyżka przyznana przez szefa doskonale motywuje i daje dodatkową energię do działania.

31 proc. badanych przyznało, że otrzymanie wyższego wynagrodzenia zachęca ich do realizacji kolejnych projektów. Z drugiej strony 16 proc. pracujących Polaków przyznaje, że ich stosunek do pracy po podwyżce nie ulega zmianie, a pieniądze, które otrzymali, po prostu się im należą.

– Zwykłe zwiększanie wynagrodzenia, bez zmiany pozostałych warunków pracy, nie będzie zwiększać zaangażowania i tym samym efektywności pracownika – uważa dr Karol Raźniewski, dyrektor w EY Polska w zespole Human Capital, specjalizującym się w optymalizacji systemów wynagrodzeń.

– Trudno jednak porzucić przyznawanie podwyżek, gdyż może się okazać, że pracownik szybko dojdzie do wniosku, że wzrost jego kompetencji i doświadczenia nie jest nagradzany i znajdzie sobie miejsce, w którym będzie to doceniane finansowo - dodaje ekspert.

Podobnie myśli Elwira Zadrożna, branch manager Randstad, która uważa, że poziom wynagrodzenia przekłada się na poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. – Wiadomo, że im pracownik jest bardziej zadowolony, tym jego motywacja czy efektywność jest wyższa – wyjaśnia.

– Warto jednak pomyśleć o czynnikach, które wpłyną na utrzymanie zaangażowania pracownika w perspektywie długofalowej, jak na przykład dodatki do wynagrodzenia podstawowego, czy systemy premiowe – dodaje Zadrożna.

By wykonywać dobrze swoje obowiązki, pracownik musi być zaangażowany. Jak przekonują eksperci, nie tylko pieniądze motywują. Co jeszcze?

– Jakość pracy zależy również od wielu innych czynników takich, jak: atmosfera pracy, możliwości rozwoju jakie oferuje firma, możliwość angażowania się w projekty niezwiązane ze standardowym zakresem obowiązków, stabilność zatrudnienia, chwalenie i docenianie pracownika za jego pracę – wymienia Zadrożna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.