Czy podwyżka motywuje Polaków do pracy? Z tym bywa różnie

Podwyżka jest jak mocna kawa – pobudza do działania. Tymczasem część pracodawców, kiedy nie chce jej przyznać, zrzuca winę na zarząd bądź swojego przełożonego, od których zależy decyzja o zwiększeniu wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy podwyżka motywuje Polaków do pracy? Z tym bywa różnie

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

19 lis 2014 16:24


Jak pokazują wyniki raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, aż 70 proc. spośród pracujących Polaków deklaruje, że podwyżka przyznana przez szefa doskonale motywuje i daje dodatkową energię do działania. 31 proc. badanych przyznało także, że otrzymanie wyższego wynagrodzenia zachęca ich do realizacji kolejnych projektów.

Czytaj też: Polacy pracują dla pieniędzy. W głowie mają tylko premie i podwyżki

Jednym z argumentów, który może szczególnie przemówić do pracodawców jest fakt, że aż 26 proc. pracowników deklaruje, iż otrzymanie podwyżki sprawia, że chcą zostać w firmie na dłużej. Z drugiej strony 16 proc. pracujących Polaków przyznaje, że ich stosunek do pracy po podwyżce nie ulega zmianie, a pieniądze, które otrzymali, po prostu się im należą.

W jakim celu Polacy zabiegają o podwyżki? Najczęściej (23 proc.) odkładamy dodatkowe pieniądze na konto oszczędnościowe. Co ciekawe, najwięcej osób, które zadeklarowało taką postawę, znajdowało się w przedziale wiekowym 18-29, a najmniej 40-49.

Kolejnym, najpopularniejszym celem, na jaki przeznaczamy dodatkowe fundusze są dzieci – aż 20 proc. poświęciłoby dla nich własną podwyżkę. Z kolei 15 proc. pracujących Polaków zainwestowałoby w doszkalanie, a 14 proc. postawiłoby na własną rozrywkę, decydując się na wycieczkę marzeń.

Czytaj też: Chcą zarabiać więcej, ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

Wśród tych z pracowników, którym zdarzyło się usłyszeć odmowę w sprawie podwyżki, 17 proc. zadeklarowało, że było to motywacją do wzmożonej i bardziej efektywnej pracy. Dla 13 proc. badanych odrzucenie wniosku o podwyżkę przez szefa było bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy.

Tyle samo ankietowanych przyznało również, że brak zgody szefa na podwyżkę był powodem do zwrócenia się z tą samą prośbą do innych osób w organizacji, często do działów HR bądź przełożonych ich szefa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.