Czy osoby 50+ mogą dobrze zarabiać?

Mediana wynagrodzeń osób po pięćdziesiątym roku życia wyniosła 4 100 zł brutto miesięcznie. Gdzie mogli zarobić najwięcej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy osoby 50+ mogą dobrze zarabiać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

11 mar 2015 19:03


Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku wynika, że pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 50 lat zarabiali w 2014 roku nieznacznie więcej od osób 50+ – przeciętnie 4 150 zł.

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

W zależności od kryterium terytorialnego, istnieje niewielka dysproporcja płacowa między wynagrodzeniami osób przed i po 50. rokiem życia. W województwie wielkopolskim oraz śląskim pensje pracowników przed pięćdziesiątką, jak i po, były równe.

Najlepszym pod względem wysokości wynagrodzeń było niewątpliwie mazowieckie. Wysokie zarobki osób po pięćdziesiątym roku życia były w województwach dolnośląskim, pomorskim oraz wielkopolskim.

Z analizy wybranych branż wynika, że osoby po pięćdziesiątym roku życia zarabiały mniej przede wszystkim w bankowości, telekomunikacji, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu.

W telekomunikacji zróżnicowanie wynagrodzeń pomiędzy tymi dwoma przedziałami wiekowymi wyniosło 533 zł, czyli osoby przed pięćdziesiątką zarabiały o 10 proc. mniej niż osoby po pięćdziesiątym roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.