PARTNERZY PORTALU

Czy dochód gwarantowany w Polsce jest możliwy?

• 5 czerwca Szwajcarzy będą głosować nad wprowadzeniem w swoim kraju dochodu podstawowego.
• Zwolennicy wprowadzenia podobnego rozwiązania w Polsce chwalą niższy stres i likwidację biedy podczas dotychczasowych prób.
• Przeciwnicy zwracają uwagę na niebagatelne koszty i ryzyko rezygnacji wielu osób z pracy.

Czy dochód gwarantowany w Polsce jest możliwy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Dochód podstawowy to świadczenie wypłacane każdemu dorosłemu obywatelowi regularnie i na stałym poziomie bez względu na jego płeć, stan cywilny czy wybrany styl życia.

Dochód podstawowy w Szwajcarii miałby wynieść 2,5 tys. franków miesięcznie, czyli ok. 10 tys. zł, co może się wydawać astronomiczne w polskich warunkach, nie jest jednak bardzo wysoką kwotą dla Szwajcara.

– Polacy są za takim rozwiązaniem. Generalnie pomysł wydaje mi się niezły. Chodzi o to, by ludzie czuli się bezpiecznie i mogli sobie wybrać pracę, żeby nie było presji na niską płacę, a pracodawcy nie mogli nimi igrać. Zaledwie 2 proc. Szwajcarów po otrzymaniu tych pieniędzy rozważałoby rezygnację z pracy. Co oznacza, że nawet wysokie świadczenia społeczne nie dezaktywują zawodowo – komentuje doradca OPZZ Piotr Szumlewicz w rozmowie z telewizjapolska24.

– Kiedy zapytamy każdego człowieka, czy chciałby dostawać pieniądze za nic nie robienie, to powiedziałby „tak, oczywiście”. To jest słynne komunistyczne „Czy się stoi, czy się leży, 10 tysięcy się należy” – nie zgadza się Przemysław Wipler z partii KORWiN.

Świadczenia w Europie i na świecie

Oprócz Szwajcarii również Finlandia prowadzi prace nad wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu dla wszystkich od 2017 roku. Z dochodem gwarantowanym eksperymentuje również 20 holenderskich miast, m.in. Utrecht.

Dotychczas testy prowadzono w latach 1974-1979 w kanadyjskim Dauphine, a w Brazylii od 2003 r. prowadzony jest program Bolsa Familia: ubogie rodziny otrzymują niewielkie świadczenie, jeżeli ich dzieci chodzą do szkoły oraz na kontrole lekarskie.

– To nie jest dokładnie to samo, co minimalny dochód gwarantowany, ale jednak dziesiątki milionów ludzi korzystają z tego rodzaju bezwarunkowych świadczeń. Tam na początku również wszyscy krzyczeli: „nie stać nas na to, to populizm!”. Mijają lata i co się okazuje? Ludzie mówią ”nie stać nas, ale na to, by to zakończyć” i „jak możemy to rozszerzyć?” – komentuje socjolog Jan Sowa w rozmowie z Wirtualną Polską.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czy dochód gwarantowany w Polsce jest możliwy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Beata 2016-05-16 16:29:37

    W Polsce jest wszystko możliwe! dla ludzi myślących odważnie, kreatywnie i ponad podziałami ! a nie tylko z nosem przy ziemi i z ręką w nocniku ZUS...czas na dobrą zmianę ! ale PO zajmuje sie tylko swoją rozgrywką z PIS , a PIS stara się uciekać do przodu , tylko opozycja trzyma za szmaty i woła teraz zajmujcie się naszą krzywdą !!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA