Czteroelementowa pensja i inne dodatki płacowe. Tak wyglądają zarobki włodarzy miast

Bycie wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta to spora odpowiedzialność. Jednak funkcja ta wiąże się z niemałymi zarobkami. Od czego zależy i na jakie dodatkowe przywileje płacowe mogą oni liczyć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czteroelementowa pensja i inne dodatki płacowe. Tak wyglądają zarobki włodarzy miast

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc, Jolanta Miśków

25 lis 2014 7:05


Kwestie związane z ustalaniem wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) regulują przepisy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Przepisy określają jedynie maksymalną wysokość wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta). To, jaka będzie wysokość wynagrodzenia danego wójta (burmistrza, prezydenta) ustala rada gminy w drodze uchwały. 

Czytaj też: Nie ma ludzi niezastąpionych. Tak jest też z wójtami i burmistrzami

Maksymalna wysokość wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zależy od kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej na dany rok i nie może przekroczyć jej siedmiokrotności.

W 2014 r. kwota bazowa wynosiła 1 766,46 zł, a więc maksymalne miesięczne wynagrodzenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może wynosić nawet 12 365,22 zł.

Ponadto jak mówi Marta Żerkowska-Balas ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, wysokość uposażenia zależy także od rodzaju i wysokości przysługujących mu dodatków – za wieloletnią pracę, specjalnych i funkcyjnych.

Czytaj też: Bardziej opłaca się być prezesem spółki komunalnej niż prezydentem miasta

Dodatek specjalny, który przyznaje się za wykonanie dodatkowej pracy, wynosi minimalnie 20 proc. i maksymalnie 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Jeśli chodzi o prezydenta Warszawy i prezydentów miast powyżej 300 tys. mieszkańców (miast na prawach powiatu), to w tym wypadku dodatek specjalny może być w kwocie nieprzekraczającej 50 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Dodatek funkcyjny jest przyznawany w związku z pełnioną przez włodarzy funkcją i stanowi rekompensatę za zwiększoną odpowiedzialność. Maksymalna wysokość dodatku dla prezydentów Warszawy oraz prezydentów miast powyżej 300 tys. mieszkańców (miast na prawach powiatu) wynosi maksymalnie 2,5 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2014-11-26 14:15:29

OOOO MAMY KOLEJNY CÓD NIEUDOLNEGO RZŚDU PO/PSL !