PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czternasta emerytura. Prezydent podpisał ustawę

  • Autor: PAP/JP
  • 28 cze 2022 15:11

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. czternastej emeryturze – poinformowało biuro prasowe KPRP. Dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób. Wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Czternasta emerytura. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Rafał Guz)
REKLAMA

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W ustawie zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. Według szacunków ministerstwa rodziny w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czternasta emerytura. Prezydent podpisał ustawę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kobieta 2022-06-29 10:34:33

    TO jest sprawiedliwość CI co mają więcej niż 2900 PLN TO EMERYCI co całe swoje życie ciężko pracowali np. (maszyniści, budowlańcy, górnicy) osoby na stanowiska co mieli odpowiedzialność za stan firmy., a część co ma mniej niż 2900PLN to osoby które były zatrudnione w sektorach PAŃSTWOWYCH na stanowiskach robotniczych ,ale większość to osoby ,które teraz łapę wyciągają po 14-kę to nieroby ci zdobyli świadczenia cwaniactwem i absolutnie nie powinni być zaliczane do całego świadczenia . To alkoholicy , nieroby i element patologiczny.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA