PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Częstochowa stawia na firmy, które dobrze płacą pracownikom

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 1 paź 2019 16:48

Firmy chcące zainwestować w Częstochowie i skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis będą musiały zaoferować nowym kadrom przynajmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Tak zdecydowali częstochowscy radni.

Częstochowa stawia na firmy, które dobrze płacą pracownikom
Uchwała ma pomóc wykorzystać dobrą koniunkturę dla poprawy jakości dostępnej w mieście pracy. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Dobra koniunktura na rynku pracy w Częstochowie trwa – fachowcy są nadal poszukiwani.
  • Samorząd – w ramach programu ,,Teraz Lepsza Praca” – chce wykorzystać te warunki do polepszenia jakości miejsc pracy tworzonych ze wsparciem miasta.
  • Stąd pomysł kolejnego podniesienia progu wynagrodzenia wymaganego na nowo oferowanych miejscach pracy.

Decyzja o wprowadzeniu nowej wytycznej do programu zapadała na ostatniej sesji rady miasta. Zgodnie z nią firmy ubiegające się o zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, osobom zatrudnianym na umowę o pracę, w pełnym wymiarze czasu, będą musiały zaoferować pensje w wysokości przynajmniej 300 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu złożenia wniosku o udzielenie tejże pomocy.

Projekt uchwały – zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – przekazano wcześniej do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów celem oceny poprawności i przejrzystości zasad udzielania tego rodzaju pomocy. UOKIK nie wniósł do niego żadnych zastrzeżeń. Zmiany będą miały zastosowanie do wniosków o udzielenie pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy złożonych od momentu wejścia w życie nowych zapisów. Uchwała zacznie obowiązywać po dwóch tygodniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pomoc de minimis to szczególny rodzaj wsparcia udzielanego przedsiębiorcom przez podmioty szczebla regionalnego i samorządowego (również przez władzę centralną). Pomoc tego rodzaju może być udzielana m.in. na rozwój działalności gospodarczej. Zgodnie z rzymską zasadą de minimis non curat lex – czyli ,,prawo nie troszczy się o drobiazgi” – jest to wsparcie nie naruszające konkurencji na rynku, a więc nie wymagające uprzedniej kontroli ze strony Komisji Europejskiej w drodze notyfikacji.

Przypomnijmy, że miesiąc temu Rada Miasta Częstochowa przyjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na częstochowskich terenach specjalnych stref ekonomicznych. Tam również na ulgi mogą obecnie liczyć firmy, które zaoferują nowozatrudnionym co najmniej trzykrotność płacy minimalnej. Uchwała w sprawie zwolnień w SSE w Częstochowie w swoim pierwotnym brzmieniu została podjęta przez radnych w 2015 roku i była przedłużana już dwukrotnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Częstochowa stawia na firmy, które dobrze płacą pracownikom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA