PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czekają nas kolejne zmiany w wynagrodzeniach. Zyskają ci lepiej zarabiający

  • km
  • 25 maj 2022 13:00

Polski Ład wprowadził do tej pory wiele zmian. I to nie koniec. Rząd zdecydował o wdrożeniu kolejnych, nowych przepisów podatkowych, a te dotyczą również kwestii wynagrodzeń.

Czekają nas kolejne zmiany w wynagrodzeniach. Zyskają ci lepiej zarabiający
Zmiany sprawią, że płatnicy nie będą zmuszeni do podwójnego liczenia oraz porównywania zaliczek na PIT (fot. Unsplash)
REKLAMA

Na początku maja przyjęto nowe zapisy Polskiego Ładu wprowadzające kolejne zmiany podatkowe, takie jak likwidacja ulgi dla klasy średniej czy wprowadzenie możliwości odliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców tak na podatku liniowym, ryczałcie, jak i karcie podatkowej.

Obniżeniu ulegnie również podatek PIT z 17 proc. do 12 proc. W jaki sposób wpłynie to na poziom wynagrodzenia?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Na wstępie należy zauważyć, iż ustawodawca utrzymał zarówno kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tys. złotych, jak i kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali w wysokości 120 tys. złotych – tłumaczy Maciej Blajer z Systim.pl.

Przeczytaj: Koniec ulgi dla klasy średniej, niższy podatek. O tyle więcej (lub mniej) zarobimy od lipca

Obniżenie stawki podatku z 17 do 12 proc. sprawiło, że do 3600 złotych (300 złotych w skali miesiąca) zmieniła się kwota zmniejszająca podatek . Na ostateczny kształt wynagrodzenia wpłyną również inne zmienne.  Po 1 lipca 2022 roku na wysokość pensji wpłyną między innymi koszty uzyskania przychodu.  

- Dodatkowo, aby płatnik potrącał kwotę zmniejszającą podatek, konieczne będzie złożenie przez podatnika PIT-2. Przy czym w ramach nowelizacji oświadczenie to składać będą mogli również ci podatnicy, którzy uzyskują przychody z umów zlecenia czy umów o dzieło. Co ciekawe, zgodnie z nowelizacją podatnik będzie mógł złożyć oświadczenie maksymalnie trzem płatnikom, a nie jak dotychczas wyłącznie jednemu – dodaje Blajer.

Zmiany sprawią, że płatnicy nie będą zmuszeni do podwójnego liczenia oraz porównywania zaliczek na PIT – choć mechanizm ten obecnie reguluje art. 53a ustawy o PIT, od 1 lipca przepis  ma zostać uchylony. Co ważne, w niektórych przypadkach zmiana ta pozwoli wyeliminować ryzyko sporych dopłat w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Pozostawienie zwiększonej kwoty wolnej od podatku (na poziomie 30 tys. złotych) oraz podwyższonego pierwszego progu podatkowego (w wysokości 120 tys. złotych) sprawi, że zmiany wprowadzone od 1 lipca 2022 r. będą korzystne dla szerokiej grupy podatników. Dotyczy to jednak osób zarabiających zdecydowanie więcej niż średnia krajowa - na zmianach nie zyskają osoby o dochodach do 2,5 tys. złotych netto miesięcznie.

Zobacz: Nowe przepisy korzystniejsze dla samotnych rodziców

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czekają nas kolejne zmiany w wynagrodzeniach. Zyskają ci lepiej zarabiający

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA