PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Czas wyjąć emerytury stażowe z zamrażarki. Związkowcy nie odpuszczają

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma dość czekania na wprowadzenie emerytur stażowych. Właśnie zaapelowało do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o natychmiastowe skierowanie pod obrady Sejmu projektów ustaw w sprawie emerytur stażowych. - Niedopuszczalne jest dalsze wstrzymywanie prac nad tak istotnym postulatem związków zawodowych - podkreślają związkowcy.

 • KDS
 • 13 kwi 2022 13:55
Czas wyjąć emerytury stażowe z zamrażarki. Związkowcy nie odpuszczają
OPZZ domaga się wznowienia prac nad emeryturami stażowymi. (Fot. Artem Labunsky/Unsplash)
REKLAMA
 • Obecnie emerytura należy się osobom, które osiągnęły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i mają odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy (co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet).
 • Od lat OPZZ walczy, żeby do tej listy dodać jeszcze jedną opcję. Wprowadzenia emerytur stażowych, które pozwoliłyby pracownikom o bardzo długim stażu pracy przejść na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, ale po osiągnięciu konkretnych lat pracy.
 • W Sejmie temat znany jest od wielu lat. Tylko w ostatnim czasie wpłynęły dwa projekty wprowadzające to rozwiązanie. Mimo to nic nie wskazuje, by posłowie szybko się nimi zajęli. Stąd apel OPZZ, które o stażówki walczy już kilkanaście  lat.

W Sejmie obecnie znajduje się kilka projektów dotyczących umożliwienia pracownikom z dużym stażem pracy, wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. OPZZ domaga się od marszałek Sejmu Elżbiety Witek rozpoczęcia prac nad projektami ustaw o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które złożyły w Sejmie, w porozumieniu z OPZZ, Klub Parlamentarny PSL-Kukiz’15 ( trafił do Sejmu 23 stycznia 2020 r.) oraz Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (złożony 3 marca 2020 r.).

Dodatkowo czeka również prezydencki projekt ustawy złożony 14 grudnia 2021 r., który również nie został dotychczas skierowany pod obrady.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: 300 mln zł w ramach trzynastek tylko w jednym województwie

Swoją propozycję złożyła również NSZZ "Solidarność". I jedynie jej obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych z dnia 30 września 2021 r. został skierowany do I czytania i poddany pod głosowanie. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu został odrzucony, lecz dalsze prace parlamentarne nad nim ustały.

Walka trwa od lat, końca nie widać

Warto przypomnieć, że OPZZ od 2010 r. walczy o wprowadzenie emerytur stażowych. Pod ich obywatelskim projektem w tej sprawie, podpisało się ponad 700 tysięcy pracowników. Projekt OPZZ był już dwukrotnie prezentowany w Sejmie (22 lipca 2010 r. i 29 lutego 2012 r.), nie uzyskał jednak poparcia większości parlamentarnej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (29)

Do artykułu: Czas wyjąć emerytury stażowe z zamrażarki. Związkowcy nie odpuszczają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obywatel 2022-05-20 14:48:02

  Czemu sędziowie po jednym dniu mogą iść na emeryturę ? Czemu mundurowi mogą po 15 latach a jeszcze jak któreś z małżonków umrze to drugie otrzymuje 50 procent gdzie tzw. normalni ludzie nie mają takich przywilej i tylko mogą wybrać sobie którą emeryturę chcą otrzymywać ? Czemu nikt nie mówi i zniesie tych przyniesionych przez bolszewików przywileje dla ludzi mających tłamsić naród !

 • Obywatel 2022-05-20 14:47:23

  Czemu sędziowie po jednym dniu mogą iść na emeryturę ? Czemu mundurowi mogą po 15 latach a jeszcze jak któreś z małżonków umrze to drugie otrzymuje 50 procent gdzie tzw. normalni ludzie nie mają takich przywilej i tylko mogą wybrać sobie którą emeryturę chcą otrzymywać ? Czemu nikt nie mówi i zniesie tych przyniesionych przez bolszewików przywileje dla ludzi mających tłamsić naród !

 • Sławek 2022-05-08 20:49:42

  Nie mówi się o tym,co przeżywa pracownik 55+ u lekarza medycyny pracy.Wyśrubowane wymagania jak dla olimpijczyków a my nadajemy się na paraolimpiadę.Wiem,co piszę,mam 59 lat i przechodzę to co roku ( jestem prac. fiz.). Za zdrowi na rentę,za chorzy do pracy, za młodzi na emeryturę...A 45% mężczyzn i tak nie dożywa 65lat,obecnego wieku emerytalnego...Moja ojczyzna ale nie moje państwo...

 • JANNN 2022-04-30 09:54:54

  Jak długo można pracować 47 lat pracy a nierobą rozdają nasze pieniądze gdzie Prezydent znowu chowa głowę w piasek wstydu ten człowiek nie ma za grosz, a jego małżonka zapewniała że on zawsze słowa dotrzymuje. KŁAMCA WSTYD .

 • Adam 2022-04-27 18:13:50

  Tusk powinien przejsc na emeryture w WIEKU 67 LAT !!!! Razem z Kamyszem i Kosiniakiem !!! I tym całym PEŁO , ladnie Donek wszystkich wykiwał , 30 tys./miesiąc . Wajda by tego lepiej nie wyrezyserował .

  • . 2022-04-27 20:35:16

   Trolu Pisowski, piszesz nie na temat, chcemy my spracowani, emerytur stażowych a nie czepiania się kto wcześniej, co i dlaczego. Obiecano nam kilkukrotnie, między innymi prezydent tego kraju w kampanii wyborczej 2015, że takie emerytury będą. I co? Są? Ten rząd kłamie, odkąd jest rządem. Polski, prezydent też nie dotrzymał obietnic wyborczych. A ty co, czepiasz się Tuska? On ma byt zapewniony, my niestety nie. Zastanów się co piszesz. Poza tym nie każdy Polak był szefem w UE, popatrz ile zarabiają będący teraz przy żłobie. Pomyśl, ile emerytury będzie miał Glapiński z uposażeniem bańki rocznie, co robi i ile będzie chciał okupować swoje stanowisko. Od dawna wiekowo to już emeryt.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA