×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czarnek: Jesteśmy cały czas w dialogu ze związkami zawodowymi

  • Autor: PAP/RAF
  • 16 paź 2021 9:37

Jesteśmy cały czas w dialogu, rozmawiamy ze związkami również na ten temat - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o możliwość powiązania wynagrodzeń nauczycieli z wynagrodzeniem w gospodarce. Poinformował, że będzie to też tematem rozmowy premiera z szefem Solidarności.

Czarnek: Jesteśmy cały czas w dialogu ze związkami zawodowymi
Kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty planowane jest 22 października. (Fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • W połowie września kierownictwo MEiN przedstawiło związkom zawodowym propozycje zmian m.in. w systemie wynagradzania i czasu pracy nauczycieli.
  • ZNP, FZZ i KSOiW NSZZ "Solidarność" zdecydowały, że będą razem działać przeciwko propozycjom resortu edukacji i nauki. 
  • Propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stopni stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego stopnia.

Szef MEiN pytany był w piątek (15 października) w Telewizji Trwam, czy możliwe jest powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Takiego powiązania chce Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", a także Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

W tym tygodniu list do premiera Mateusza Morawieckiego wystosował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który domaga się w nim od premiera spełnienia szóstego punktu porozumienia zawartego w kwietniu 2019 r. między rządem a oświatową "Solidarnością". Punkt ten brzmi: "Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r.". "Od ponad dwóch lat rząd uchyla się od wypełnienia przyjętego zobowiązania o wprowadzeniu nowego systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej" - napisał Piotr Duda.

- Jesteśmy cały czas w dialogu i rozmawiamy również na ten temat. To jest możliwe, jeśli chodzi o realia finansowe, natomiast jest bardzo trudne, jeśli chodzi o prawo budżetowe i reguły budżetowe - również unijne - które ograniczają możliwość zaciągania zobowiązań długoterminowych. To będzie przedmiotem rozmowy m.in. także pana premiera Mateusza Morawieckiego z panem przewodniczącym Piotrem Dudą - odpowiedział Czarnek.

Czytaj też: Polacy chcą mieć wolne po świętach

- My natomiast skupiamy się na tym, żeby zdecydowanie uatrakcyjnić zawód nauczyciela, zmienić system pracy nauczyciela, żeby nauczyciel był bardziej dla ucznia i rodziców ucznia, a nie dla biurokracji. I żeby zarabiał zdecydowanie więcej. Stąd nasza propozycja podniesienia wynagrodzeń nauczycieli z poziomu 3,5 tys. przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela wchodzącego do zawodu do blisko 5 tys., i dla przytłaczającej większości nauczycieli - nauczycieli dyplomowanych z - poziomu ok. 6,5 tys. przeciętego wynagrodzenia do blisko 8 tys. zł - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czarnek: Jesteśmy cały czas w dialogu ze związkami zawodowymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Swoje już macie zbrodiarze,mordercy! 2021-10-16 17:43:22

    KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ Jarosław Kaczyński-Zabiłeś własnego brat Lecha Kaczyńskiego,,lecz reszty ofiar zamachu bombowego nie wybaczymy! 2021-10-16 16:06:40 Do artykułu: Tusk: Przepraszam, Jarku. A teraz datę i miejsce debaty poproszę Wiemy iż PiS to śmiecie i złodzieje,nikt nie będzie płakał gdy nareszcie umrze bandyta 2021-10-16 Panie Donaldzie , proszę szkoda nerwów na tego hipokryckie Jarosława Kaczyńskiego, oszusta , zbrodniarza Narodu Polskiego.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA