PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz większe szanse na dodatki emerytalne dla OSP

  • Autor: aw/pap
  • 7 cze 2017 21:59

W Polsce działa ponad 16 tysięcy jednostek ochotniczej straży pożarnej, które zrzeszają blisko 380 tysięcy osób. Obecny system emerytalny "zdefiniowanej składki" nie przewiduje dodatków dla OSP.

Coraz większe szanse na dodatki emerytalne dla OSP
(fot. ilustracyjne: OSP Wiązowa/kppspotwock.pl)
REKLAMA

• Wszystkie klubu w Sejmie opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektami zakładającymi dodatki do emerytur dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

• Chodzi o projekt obywatelski oraz Kukiz'15.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• O tym, czy projekty trafią do sejmowych komisji finansów publicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych posłowie zdecydują w bloku głosowań.

 

Według obywatelskiego projektu dodatek do emerytury (20 złotych) przysługiwałby osobom, które były w ochotniczej służbie pożarniczej co najmniej 10 lat i mają udokumentowany każdy rok, w którym brały bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Z kolei zgodnie z projektem Kukiz'15 dodatek do emerytury, także w wysokości 20 złotych za każdy udokumentowany rok, przysługiwałby członkom ochotniczych straży pożarnych, którzy co najmniej przez 20 lat pełnili aktywną służbę.

O tym, czy projekty trafią do sejmowych komisji finansów publicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych posłowie zdecydują w bloku głosowań.

Za dalszymi pracami w komisjach opowiedziało się PiS. Posłanka Barbara Bartuś powiedziała, że działalność w OSP zasługuje na najwyższe uznanie. Zwróciła jednak uwagę, że ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie zakłada dodatków dla członków OSP.

Dalszych prac w komisjach chce także PO. Posłanka Ewa Drozd powiedziała, że nie ma żadnych wątpliwości, iż OSP to ważna służba publiczna w Polsce. Zaznaczyła jednak, że projekty budzą wątpliwości. Jej zdaniem należy się zastanowić, czy takie rozwiązania nie powinny objąć także inne organizacji ratowniczych, jak WOPR.

Na wątpliwość wobec proponowanych rozwiązań zwróciła uwagę także posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. Jak mówiła, obecny system emerytalny "zdefiniowanej składki" nie przewiduje dodatków dla OSP. "Nie ma w nim miejsca na takie dodatki" - powiedziała. "Dlatego być może właściwym miejscem do stanowienia rekompensat za uczestnictwo w akcjach ratowniczych OSP jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej" - dodała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz większe szanse na dodatki emerytalne dla OSP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA