×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej ludzi w skrajnym ubóstwie. Minister wyjaśnia dlaczego

  • Autor: PAP/KDS
  • 29 paź 2021 13:24

Wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce związany jest m.in. ze zmniejszeniem wydatków gospodarstw domowych, wynikających z ograniczeń spowodowanych pandemią i lockdownem – powiedziała w piątek w Sejmie wiceminister rodziny Anna Schmidt.

Coraz więcej ludzi w skrajnym ubóstwie. Minister wyjaśnia dlaczego
Liczba skrajnie ubogich seniorów wzrosła o około 49 tys. - z 264 tys. w 2019 do 312 tys. w 2020 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) opublikował raport na temat biedy w Polsce (Poverty Watch).
  • Wynika z niego, że w 2020 r. zasięg ubóstwa skrajnego zwiększył się z 4,2 do 5,2 proc., a liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o około 378 tys. - z 1,6 mln w 2019 do 2 mln w 2020 r.
  • Na wniosek Lewicy odniosła się do niego wiceminister Schmidt, która przedstawiła informację o działaniach rządu na rzecz zapobiegania wzrostowi ubóstwa, w tym wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Liczba dzieci w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o około 98 tys. - z 313 tys. w 2019 r. do 410 tys. w 2020 r. Z kolei liczba skrajnie ubogich seniorów wzrosła o około 49 tys. - z 264 tys. w 2019 do 312 tys. w 2020 r.

Zdaniem wiceszefowej resortu rodziny z dużą ostrożnością należy interpretować te dane. Mówiła, że wzrost ubóstwa skrajnego nie jest związany ze spadkiem dochodów gospodarstw domowych, ale z ograniczonymi, w przypadku niektórych grup, np. osób z niepełnosprawnością, możliwościami wydatkowymi.

"Ubóstwo skrajne w 2019 r. wyniosło 4,2 proc. i było najniższe od 2008 r. Wzrostu ubóstwa skrajnego upatrywać można też w zmianach dotyczących konsumpcji, związanych ze zmniejszeniem wydatków gospodarstw domowych wynikających z ograniczeń spowodowanych pandemią i lockdownem" - powiedziała Schmidt.

Podkreśliła, że sukcesywnie spada liczba gospodarstw domowych, którym udzielona została pomoc społeczna z powodu ubóstwa. "W 2020 r. takich gospodarstw było o 33 tys., a więc o 8 pkt. procentowych mniej niż w roku 2019" - dodała wiceminister.

(fot. PAP/Paweł Supernak)
(fot. PAP/Paweł Supernak)

Zwróciła uwagę, że w 2020 r. spadła także ogólna liczba osób objętych pomocą społeczną, w tym rodzin z dziećmi, w stosunku do danych z 2018 r. "Ten spadek odnotowujemy na poziomie około 8 pkt. procentowanych, przy czym najwyższy spadek w tym okresie zauważa się w przypadku pomocy dla rodzin z dziećmi, bo to jest około 20,5 pkt. procentowego" - podkreśliła Schmidt.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz więcej ludzi w skrajnym ubóstwie. Minister wyjaśnia dlaczego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Puls 2021-10-29 16:53:22

    Dlatego że pis doprowadził do ogromnej inflacji. Bezczelna jest ta kobieta

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA