×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej emerytów z emeryturą niższą niż minimalna

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 30 lip 2019 15:18

Z 4,2 proc. w 2018 roku do 4,9 proc. w 2019 wzrosła liczba osób pobierających emerytury z ZUS niższe od minimalnej - podała Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Coraz więcej emerytów z emeryturą niższą niż minimalna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Według nowych danych ZUS po waloryzacji wartości emerytur w marcu 2019 r. liczba osób pobierających emerytury niższe od minimalnych wzrosła do 279,9 tys.
 • W konsekwencji odsetek osób otrzymujących emerytury poniżej minimum wzrósł z 4,2 proc. w 2018 roku do 4,9 proc. w 2019 roku.
 • FPP szacuje, że w 2020 roku liczba emerytów otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego osiągnie poziom ok. 324 tys.

Według prognoz FPP, problem emerytur „sub-minimalnych”, czyli niższych od emerytury minimalnej, w 2025 r. będzie dotyczył już pół miliona emerytów, a w 2030 r. liczba pozbawionych prawa do najniższego świadczenia może sięgać 650 tysięcy osób.

Jak wskazują, liczba osób otrzymujących emeryturę „sub-minimalną” zaczęła przewyższać liczbę świadczeniobiorców otrzymujących emeryturę minimalną już około 2014 roku. Bardzo istotny wzrost liczby osób otrzymujących emerytury poniżej minimalnego poziomu nastąpił w 2017 r. – zwiększył się on wówczas do ok. 208,9 tys. osób z ok. 112,1 tys. osób w poprzednim okresie. Miało to związek ze znaczącą podwyżką emerytury minimalnej, jaka nastąpiła w marcu 2017 r. Najniższe świadczenie wzrosło wówczas z 882,56 zł do 1000 zł brutto miesięcznie.

Marek Kowalski, prezes FPP. (fot. FPP)
Marek Kowalski, prezes FPP. (fot. FPP)

Wzrost liczby osób pozbawionych prawa do emerytury na najniższym gwarantowanym poziomie stanowi poważny problem społeczny. O ile wg danych ZUS w 2011 r. takich osób było ok. 24 tys., to w marcu 2014 r. ich liczba sięgnęła ok. 92,5 tys. W marcu 2018 r. liczba osób pozbawionych prawa do najniższego świadczenia emerytalnego osiągnęła poziom ok. 234 tys. Prowadzi to do konkluzji, że w okresie 7 lat skala występowania tego bardzo niepokojącego zjawiska wzrosła nawet 10-krotnie.

W opinii FPP, duży wzrost liczby osób otrzymujących świadczenie niższe niż minimalne jest bezpośrednim dowodem na to, że dla licznej grupy ubezpieczonych wykazanie stażu ubezpieczeniowego wymaganego do nabycia prawa do najniższej emerytury jest niemożliwe. Natomiast jedną z głównych przyczyn posiadania niewystarczającego stażu jest niepodleganie ubezpieczeniom emerytalno-rentowym w okresie aktywności zawodowej w pełnym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz więcej emerytów z emeryturą niższą niż minimalna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zuza 2019-09-18 20:08:34

  Tiaaaaaa emerytury coraz niższe, a zycie coraz droższe. To nijak sie nie spina w całośc. Nie ma szans zeby schorowana osoba wyżyła za 1200 zł - jakim cudem. Licze ewentualnie na PPK - w końcu czasu jeszcze troche mam do wieku emerytalnego, wiec czas zakasać rekawy i zaczac oszczedzac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA