PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Coraz więcej emerytów pracuje. Ich liczba będzie jeszcze większa

  • Autor: RAF
  • 16 gru 2019 14:15

Jak podaje ZUS, w Polsce mamy już blisko 800 tys. pracujących emerytów. Najwięcej w woj. mazowieckim i śląskim, a najmniej - w podlaskim. Eksperci z ZUS wskazują, że ta liczba będzie rosła. Decydują o tym nie tylko niskie świadczenia.

Coraz więcej emerytów pracuje. Ich liczba będzie jeszcze większa
Adobe Stock
REKLAMA
  • W ciągu ostatnich 20 lat liczba emerytów utrzymywała się na zbliżonym poziomie. Jednak od czterech lat liczba pracujących w tym gronie osób wzrosła o 30 proc. - podaje ZUS.
  • Z danych ZUS z końca 2018 roku wynika, że wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet (56 proc.) niż mężczyzn (44 proc.).
  • Śląsk jest jedynym regionem, gdzie mężczyźni stanowią większość wśród pracujących emerytów. Jest ich 59,5 proc. w tej grupie - mówią dane ZUS.

W Polsce w 2018 r. żyło ponad 6,8 mln emerytów. Do tego należy doliczyć, ponad 1 mln rencistów oraz 1,36 mln osób pobierających renty rodzinne. Łącznie to prawie 9,2 mln ludzi. W ciągu ostatnich 20 lat liczba emerytów utrzymywała się na przybliżonym poziomie. Jednak od czterech lat liczba pracujących w tym gronie osób wzrosła o 30 proc. - podaje ZUS. Tendencja taka wynika przede wszystkim z niskich świadczeń oraz dobrej koniunktury gospodarczej w naszym kraju. 

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. liczba pracujących emerytów wzrosła o około 18 tysięcy do 765 tys. - wynika z danych pochodzących z ZUS-u. Niespełna 4 lata temu takich osób było ponad 575 tysięcy. Część emerytów decyduje się dorabiać do głodowych świadczeń. Inni chcą pozostać aktywni zawodowo, niekoniecznie w wymiarze pełnego etatu. W tym przypadku dodatkowe pieniądze nie są najważniejsze, chociaż one zawsze się przydają – komentuje ekonomista Marek Zuber.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z analiz wynika, że wpływ na zachodzące zmiany mają przede wszystkim zasady łączenia pracy z pobieraniem świadczenia i koniunktura gospodarcza. Najwięcej dorabiających emerytów jest w woj. mazowieckim i śląskim, a najmniej – w podlaskim.

Eksperci ZUS podkreślają, że pracujących emerytów będzie przybywać.

Czytaj też: Na każdego emeryta i rencistę przypada 1,9 pracującego. Utrzymanie ich słono kosztuje

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz więcej emerytów pracuje. Ich liczba będzie jeszcze większa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • emeryt 2019-12-16 21:47:54

    Już pan Zuber powiedział, że dobrze by było gdyby połowa emerytów wymarła. Ekspert od ekonomii, Boże chroń nas od takich ekonomistów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA