Coraz mniej nauczycieli i urzędników

Największy spadek zatrudnienia dotknął nauczycieli, urzędników, pracowników przemysłu, handlarzy i pielęgniarzy. Ich pensje poszły za to w górę, średnio zarabiają o 2,5 proc. więcej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz mniej nauczycieli i urzędników

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

25 maj 2013 22:34


W najpopularniejszych branżach, w których pracuje ponad 5,4 milionów Polaków widać wyraźny spadek zatrudnienia. Najgorzej pod tym względem wypada edukacja (spadek o 4,1 proc.), neutralnie zaś (0 proc.) handel detaliczny i hurtowy oraz naprawa samochodów, które dają zatrudnienie 1 118 tys. osób.

- W edukacji swoje piętno odbija niż demograficzny. Problem z niższym popytem na usługi nauczycieli dotyczy nie tylko szkół, ale też wyższych uczelni - głównie prywatnych. Z kolei popyt detaliczny utrzymuje się na niezmienionym poziomie, co jest dobre dla gospodarki - tłumaczy Tomasz Hanczarek prezes Work Service.

- Dotyka nas spowolnienie gospodarcze, jednak możemy liczyć na odwrócenie trendu w drugiej połowie 2013 r. - dodaje Tomasz Hanczarek.

W trzech z pięciu najpopularniejszych branż średnie wynagrodzenie jest niższe od przeciętnej płacy. Oznacza to, że około 3 769 tys. pracowników zarabia poniżej 3 740,05 zł.

Widać jednak pozytywny trend, ponieważ płace wzrosły od 2 proc dla przetwórstwa przemysłowego, do 3,4 proc. dla administracji publicznej i obrony narodowej.

- Wzrost wynagrodzeń pokazuje, że podniesienie płacy minimalnej ma realny wpływ na wysokość pensji w branżach, gdzie wymagane są najniższe kompetencje. Na ponadprzeciętny skok wynagrodzeń (+ 3,4 proc) w administracji publicznej i obronie narodowej mają także wpływ zapisy gwarancji zatrudnieniowych obejmujące rewaloryzację wynagrodzeń - wyjaśnia Krzysztof Inglot dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service. - W dalszej kolejności o wzroście płac decyduje sytuacja gospodarcza - dodaje Krzysztof Inglot.

- Do końca bieżącego roku nie należy się spodziewać znaczącego wzrostu wynagrodzeń. Możemy na nie liczyć dopiero w 2014 roku, kiedy to powinno ustabilizować się bezrobocie - prognozuje Tomasz Hanczarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.