PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz ciężej dotrwać do pierwszego. Polacy zadłużają się na potęgę

  • Autor: PAP/AH
  • 20 lip 2022 10:13

W pierwszym półroczu 2022 firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę prawie 4,5 mld zł, o 47,5 proc. wyższą niż w analogicznym okresie 2021 r. - podało w środę Biuro Informacji Kredytowej.

Coraz ciężej dotrwać do pierwszego. Polacy zadłużają się na potęgę
Inflacja zmusza coraz więcej Polaków do zadłużania się fot. pixabay
REKLAMA

Jak poinformowano, w okresie od stycznia do czerwca br. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły łącznie 1 mln 778 tys. pożyczek na kwotę 4,459 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. oznacza to wzrost o 36,2 proc. w ujęciu liczbowym i o 47,5 proc. w ujęciu wartościowym.

Jak skomentował główny analityk BIK Waldemar Rogowski, pierwsze półrocze tego roku było kontynuacją zeszłorocznej hossy, a po dużych spadkach z 2020 r. nie ma już śladu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wartość udzielonych pożyczek w pierwszym półroczu 2022 r. jest wyższa o 99,7 proc. od wartości z pierwszego półrocza 2020 r. W ujęciu liczbowym jest wyższa o 84,0 proc." - podkreślił. Dodał, że rynek pożyczek pozabankowych w pierwszym półroczu 2022 r. - tak w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym - istotnie wzrósł, choć już mniej spektakularnie, także w porównaniu do 2019 r., czyli okresu sprzed pandemii. "Można stwierdzić, że na tym rynku panuje obecnie bardzo dobra koniunktura" - wskazał.

Ekspert ocenił, że duże wzrosty odnotowywane na rynku pożyczek pozabankowych to efekt dwóch zjawisk: zwiększającego się zapotrzebowania na finansowanie bieżących wydatków przez część gospodarstw domowych w wyniku rosnącej inflacji oraz rosnącej roli pożyczek BNPL (odroczone płatności, ang. Buy Now, Pay Later).

"Myślę, że sprzedaż pożyczek pozabankowych powinna kontynuować odbicie w drugiej połowie roku, oczywiście gdy nie wystąpią negatywne zdarzenia pandemiczne (nagły wzrost zarażeń), pogorszenie sytuacji globalnej czy recesja w polskiej gospodarce. Wynikać to będzie przede wszystkim z rosnącego popytu na finansowanie bieżących potrzeb w wyniku wzrostu cen i wyhamowania dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Dodatkowym czynnikiem, który w mojej opinii może negatywnie wpłynąć na rynek pożyczkowy, są ewentualne zmiany regulacyjne" - ocenił Rogowski.

Zauważył też, że na obecną i przyszłą sytuację na rynku pożyczkowym wpływa też możliwość pozyskiwania finansowania przez firmy pożyczkowe w środowisku rosnącego ryzyka i rosnących stóp procentowych (kosztu pozyskiwania finansowania), a także ograniczeń co do możliwości emitowania obligacji korporacyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz ciężej dotrwać do pierwszego. Polacy zadłużają się na potęgę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA