×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cofnęliśmy się o 30 lat. Długo będziemy to nadrabiać

  • KDS
  • Opublikowano: 18 wrz 2022 0:01

Hasło "za tę samą pracę ta sama płaca bez względu na płeć" wybrzmiewa od lat. Mimo to nierówności płacowe między kobietami i mężczyznami nie znikają, a w ostatnich latach jeszcze się powiększyły. Jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, wyrównanie ich zajmie obecnie 132 lata. W 2019 roku było to 100 lat.

Cofnęliśmy się o 30 lat. Długo będziemy to nadrabiać
W raporcie „Global Gender Gap” Polska znalazła się mniej więcej w połowie stawki, bo na 77. miejscu w rankingu ogólnym (Fot. Unsplash/Campaign Creators)
REKLAMA
  • Od 2020 roku ONZ wyznaczyła nowe święto w kalendarzu. 18  września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Równej Płacy.
  • Święto ustanowiono, by docenić wieloletnie wysiłki na rzecz osiągnięcia równej płacy za tę samą pracę między kobietami i mężczyznami.
  • Jednak w ostatnich latach, dotkniętych szeregiem kryzysów gospodarczych, starania te poszły na marne. W dążeniu do równości płac cofnęliśmy się o ponad 30 lat. Przy obecnym tempie postępu osiągnięcie pełnego parytetu zajmie 132 lata.

Mimo podejmowanych na całym świecie wielu działań dotyczących równych wynagrodzeń kobiety za wykonywanie takiej samej pracy wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni.

Z przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny badania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2020 r." (dane publikowane co dwa lata, kolejne będą dostępne w przyszłym roku) wynika, że w październiku 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 5748,24 zł. Przy tym mężczyźni zarabiali o 6,6 proc. więcej niż ta kwota, a kobiety o 7 proc. mniej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było o 14,7 proc. wyższe od wynagrodzenia kobiet.

Nierówności płacowe dostrzegają także pracownicy. W badaniu Hays Poland "Kobiety na rynku pracy" tylko 42 proc. kobiet i aż 70 proc. mężczyzn uznało, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach mogą liczyć na takie samo - niezależne od płci - wynagrodzenie. Z perspektywy kobiet, ale też coraz większego odsetka mężczyzn, luka płacowa to palące wyzwanie dla całego rynku pracy.

Czytaj więcej: Kobiety nie mają łatwo na rynku pracy. Konsekwencje nierówności są ogromne

Ustanowiony dwa lata temu Międzynarodowy Dzień Równej Płacy na pomóc w nagłośnieniu tego problemu i dążeniu do zmniejszenia luki płacowej. Choć idea jest szczytna, to ostatnie zawirowania w gospodarce spowodowały, że luka zamiast się kurczyć, powiększa się.

Luka płacowa zniknie w Polsce za ponad 130 lat

Światowe Forum Ekonomiczne od 2006 r. analizuje gender pay gap, czyli dane dotyczące nierówności w wynagrodzeniach ze względu na płeć. Ekonomiści mierzą parytet w czterech obszarach: możliwości gospodarcze, siła polityczna, edukacja i zdrowie. W tym roku „Global Gender Gap Index” porównuje aż 146 krajów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Cofnęliśmy się o 30 lat. Długo będziemy to nadrabiać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • * 2022-09-18 10:50:42

    A za ile lat zostaną zakopane wyrwy w polskim majątku po obecnie nam rządzących? Ile lat zajmie usuwanie szkód, które spowodowali?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA