Co Polacy sądzą o swoich zarobkach? Ponad połowa jest zadowolona

55 proc. Polaków jest zadowolonych ze swoich dochodów, a sytuacja 7 proc z nich jest na tyle dobra, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Reszta musi mocno zaciskać pasa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co Polacy sądzą o swoich zarobkach? Ponad połowa jest zadowolona

PODZIEL SIĘ


Autor: em, jk

26 lut 2015 8:04


Według badania przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, 4 proc. Polaków w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym przyznaje, że żyje w nędzy. To 1,26 mln osób.

W tej grupie najczęściej znajdują się osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym, często mieszkający na wsi, których dochód przypadający na gospodarstwo domowe nie przekracza 1500 zł miesięcznie. Najliczniejszą grupę wśród najuboższych stanowią bezrobotni i emeryci.

Dane te różnią się od tego, co wyliczył GUS. Według niego w 2013 r. złą sytuację materialną miało aż 7,4 proc. społeczeństwa, które żyło poniżej granicy ubóstwa skrajnego, osiągając miesięczny dochód poniżej 551 zł na osobę, a ponad 8 proc., aby przeżyć, korzystało z pomocy społecznej.

– Ta różnica może wynikać z tego, że część osób ukrywa swoje dochody, działając w tak zwanej szarej strefie, której wartość wynosiła w ubiegłym roku blisko 400 mld zł. Pobierają więc pomoc od państwa, jednocześnie pracując na czarno, a tych zarobków nie widać w danych GUS. Nasze badania opierają się na deklaracjach – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Czytaj też: Polacy mają coraz większy dochód do dyspozycji. Zwłaszcza ci pracujący na własny rachunek

W opozycji do części społeczeństwa, deklarującej brak pieniędzy na godne życie, jest 7 proc. Polaków, których stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Takich osób, które nie muszą martwić się, czy wystarczy im „do pierwszego” jest blisko 2,21 mln. Trochę gorzej powodzi się natomiast prawie połowie Polaków – żyją nieźle, choć nie mogą pozwolić sobie na beztroskie wydawanie pieniędzy. Co piąty Polak twierdzi, że aby przeżyć musi bardzo zaciskać pasa – stać go na skromne życie, ale musi mocno ciąć wydatki.

Dobrze jest na Mazowszu i Śląsku… i źle też

Spośród wszystkich ankietowanych przez TNS, najwięcej tych, którzy skarżą się, że nie wystarcza im pieniędzy nawet na bieżące potrzeby lub że ledwo wiążą koniec z końcem, mieszka na Mazowszu (14 proc.), Podkarpaciu (14 proc.) oraz Śląsku (13 proc.). Jednocześnie Mazowszanie i Ślązacy stanowią też najliczniejszą grupę wśród tych, których co prawda nie stać na wszystko, ale są w stanie żyć na dobrym poziomie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

OKO 2015-03-01 10:18:00

Czytałem jeszcze większe bzdury statystyczne.Ciekawe zjawisko przy tak potęznym bezrobociu i pracy na czarno-dane zebrane z księzyca dla dobrego humoru rządu.....