PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Co Polacy sądzą o swoich zarobkach? Ponad połowa jest zadowolona

55 proc. Polaków jest zadowolonych ze swoich dochodów, a sytuacja 7 proc z nich jest na tyle dobra, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Reszta musi mocno zaciskać pasa.

Co Polacy sądzą o swoich zarobkach? Ponad połowa jest zadowolona
Adobe Stock
REKLAMA

Według badania przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, 4 proc. Polaków w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym przyznaje, że żyje w nędzy. To 1,26 mln osób.

W tej grupie najczęściej znajdują się osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym, często mieszkający na wsi, których dochód przypadający na gospodarstwo domowe nie przekracza 1500 zł miesięcznie. Najliczniejszą grupę wśród najuboższych stanowią bezrobotni i emeryci.

Dane te różnią się od tego, co wyliczył GUS. Według niego w 2013 r. złą sytuację materialną miało aż 7,4 proc. społeczeństwa, które żyło poniżej granicy ubóstwa skrajnego, osiągając miesięczny dochód poniżej 551 zł na osobę, a ponad 8 proc., aby przeżyć, korzystało z pomocy społecznej.

– Ta różnica może wynikać z tego, że część osób ukrywa swoje dochody, działając w tak zwanej szarej strefie, której wartość wynosiła w ubiegłym roku blisko 400 mld zł. Pobierają więc pomoc od państwa, jednocześnie pracując na czarno, a tych zarobków nie widać w danych GUS. Nasze badania opierają się na deklaracjach – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Czytaj też: Polacy mają coraz większy dochód do dyspozycji. Zwłaszcza ci pracujący na własny rachunek

W opozycji do części społeczeństwa, deklarującej brak pieniędzy na godne życie, jest 7 proc. Polaków, których stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Takich osób, które nie muszą martwić się, czy wystarczy im „do pierwszego” jest blisko 2,21 mln. Trochę gorzej powodzi się natomiast prawie połowie Polaków – żyją nieźle, choć nie mogą pozwolić sobie na beztroskie wydawanie pieniędzy. Co piąty Polak twierdzi, że aby przeżyć musi bardzo zaciskać pasa – stać go na skromne życie, ale musi mocno ciąć wydatki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co Polacy sądzą o swoich zarobkach? Ponad połowa jest zadowolona

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • OKO 2015-03-01 10:18:00

    Czytałem jeszcze większe bzdury statystyczne.Ciekawe zjawisko przy tak potęznym bezrobociu i pracy na czarno-dane zebrane z księzyca dla dobrego humoru rządu.....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA