PARTNERZY PORTALU

Co piąta osoba oszczędzająca w PPK jest przed trzydziestką

  • Autor: PAP/AT
  • 8 gru 2021 9:30

Ponad 60 proc. aktywów netto PPK ulokowano w akcjach, przeszło jedną trzecią w obligacjach. W papiery zagraniczne zainwestowano równo 20 proc., czyli na dziś niemal 1,5 mld zł. Na GPW ponad 3 mld zł.

Co piąta osoba oszczędzająca w PPK jest przed trzydziestką
21 proc. oszczędzających w PPK to osoby między 18. a 29. rokiem życia (fot. pixabay)
REKLAMA

"Rzeczpospolita" przypomina, że dla bezpieczeństwa oszczędności uczestników programu pracowniczych planów kapitałowych, ale też sprawnego ich pomnażania zdecydowano, że będą one lokowane w różnego typu papiery wartościowe nie tylko w kraju, ale też za granicą.

"Z danych, które na naszą prośbę zebrała Komisja Nadzoru Finansowego, wynika, że na koniec trzeciego kwartału 2021 r. 61,1 proc. oszczędności, które trafiły do pracowniczych planów kapitałowych, ulokowano w instrumentach udziałowych, głównie w akcjach. Kolejne 35,2 proc. przeznaczono na instrumenty dłużne skarbowe, przede wszystkim obligacje, a 2,7 proc. papiery dłużne korporacyjne. Równo 20 proc. aktywów PPK zainwestowano przy tym za granicą, głównie w akcje" - czytamy.

Czytaj też: Już ponad 40 proc. dużych firm uczestniczy w PPK

Dodaje, że KNF nie podała wartości kwotowych poszczególnych typów inwestycji, łatwo je jednak wyliczyć. Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje rozwój i działanie PPK, wynika, że ich aktywa netto to dziś 7,21 mld zł. "Oznacza to, że w zagraniczne papiery ulokowano dotąd prawie 1,5 mld zł (to prawdopodobny stan na dziś, wyliczony w oparciu o dane procentowe z końca września). Co ciekawe, zainwestowane za granicą 20 proc. aktywów PPK to dolna granica tego, co w ramach tego programu można tam zainwestować. Maksymalnie może być to 30 proc." - czytamy.

"Rz" cytuje wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka, który zwraca uwagę, że 21 proc. oszczędzających w PPK to osoby między 18. a 29. rokiem życia. "Czyli co piąta osoba to człowiek do trzydziestki. A kolejne przeszło 73 proc. to osoby między 30. a 54. rokiem życia. Przeciętny uczestnik PPK jest więc osobą stosunkowo młodą" - mówi w "Rz".

Jego zdaniem to dobra informacja, bo młodszy uczestnik będzie miał większe szanse, by w PPK zgromadzić większe oszczędności. Ale oczywiście odkładanie pieniędzy w tym programie jest korzystne nie tylko dla młodych - napisano.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co piąta osoba oszczędzająca w PPK jest przed trzydziestką

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • olek 2022-01-04 20:28:54

    Lepiej teraz już sobie stopniowo odkładać z ppk na emeryturę niż potem pozostać z samym świadczeniem na starość i narzekać, jak ciężko się żyje., A koszt udziału w tym i tak jest symboliczny.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA