Co czwarty budowlaniec wyciąga co najmniej 6,5 tys. zł miesięcznie

Połowa pracowników zatrudnionych w branży budowlanej zarabiała przynajmniej 4 tys. zł brutto miesięcznie. Kto mógł liczyć na najwyższą pensję?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co czwarty budowlaniec wyciąga co najmniej 6,5 tys. zł miesięcznie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

26 lut 2015 11:13


Niezależnie od zajmowanego stanowiska co czwarty pracownik tej branży zarabiał 6 500 zł i więcej, a 25 proc. osób zarabiało 2 800 zł i mniej - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku.

W firmach budowlanych najwyższe zarobki odnotowano na Mazowszu, gdzie mediana wynagrodzeń wyniosła 5 300 zł brutto. Przeciętnie o 2 300 zł mniej zarabiali pracownicy na Warmii i Mazurach.

Czytaj też: Ile zarabia murarz, ile inżynier budowy, a ile kierownik projektu budowlanego?

Stosunkowo niskie zarobki odnotowano również w innych województwach z Polski Wschodniej, takich jak: podlaskie, lubelskie i podkarpackie - tam mediany wynagrodzeń nie przekroczyły 3 400 zł.

Spośród wybranych zawodów, warto zwrócić uwagę na zarobki architektów - mediana ich miesięcznych wynagrodzeń wyniosła 4 100 zł brutto. Znacznie niższe wynagrodzenia otrzymywali pracujący fizycznie murarze - mediana ich wynagrodzeń wyniosła 2 500 zł.

Natomiast co czwarty murarz otrzymywał do 2 tys. zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku murarzy często zdarzają się przypadki wypłacania części wynagrodzenia bez formalnej umowy. Szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach, czy też mikrofirmach występuje szara strefa.

Aby uniknąć opodatkowania i składek do ZUS, przedsiębiorcy wypłacają część pensji „pod stołem”. W związku z tym tacy pracownicy nie znają faktycznej kwoty swoich zarobków brutto. Trudno oszacować, na ile miało to wpływ na podawane w badaniu kwoty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.