Co czwarta kobieta na emeryturze nie dostaje nawet 1 tys. zł

Nie więcej niż 1 tys. zł miesięcznie - tej wysokości świadczenie przyznano w ubiegłym roku blisko 25 proc. kobiet przechodzących na emeryturę. Wśród mężczyzn tak niskie świadczenie dostaje zaledwie 2,6 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co czwarta kobieta na emeryturze nie dostaje nawet 1 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna/RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

22 lip 2015 18:18


W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał emerytury ponad 83 tys. kobiet. Aż 24,9 proc. z nich otrzymało nie więcej niż tysiąc złotych miesięcznie. Wśród mężczyzn tak niską kwotę dostaje zaledwie 2,6 proc. Dodatkowo, aż 15 proc. kobiet, które przechodziły w ubiegłym roku na emeryturę dostało mniej niż 844 zł.

Sytuacja się jednak poprawia, ponieważ w 2013 r. aż 36,9 proc. pań, które przeszły na emeryturę, musiało się zadowolić kwotą do 1 tys. zł miesięcznie. O 8 pkt. proc. zmniejszyła się również liczba kobiet, które dostały mniej niż 844 zł.

Czytaj też: Lewiatan: W Polsce wysokość przeciętnej emerytury stanowi około 60 procent przeciętnego wynagrodzenia

Zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Plus Banku przyczyną tej zmiany jest fakt, że kobiety pracują dłużej.

Według ZUS w ubiegłym roku przeciętny staż kobiet wyniósł w przypadku emerytur przyznanych według starych zasad 37,5 roku, podczas gdy na przykład w roku poprzednim był o ponad rok krótszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.