PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ciemna strona wzrostu pensji. Zadłużenie Polaków nigdy nie było tak duże

  • Autor: PAP/KDS
  • 5 sie 2019 10:09

Rośnie stopa życiowa Polaków a wraz z nią nie tylko nasze potrzeby, ale też zaległości. Jak podał Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, w ciągu pięciu ostatnich lat zadłużenie wzrosło o 182,5 proc. Zaległości dłużników widniejących w KRD sięgają 54,7 mld zł.

Ciemna strona wzrostu pensji. Zadłużenie Polaków nigdy nie było tak duże
Zaległości dłużników widniejących w KRD sięgają 54,7 mld zł. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Jak informuje KDR BIG, wpis do rejestru jest cenną informacją dla innych uczestników rynku, że dana osoba lub firma ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań.
  • Z możliwości sprawdzania i monitorowania dłużników korzysta już kilkaset tysięcy podmiotów.
  • Od momentu powstania KRD (w 2003 r.) przedsiębiorcy i konsumenci pobrali z rejestru 216 milionów raportów o sytuacji finansowej przedsiębiorstw i osób prywatnych.

Początkowo funkcja windykacyjna była podstawowym zadaniem KRD, ale wszystko zmienił kryzys na światowych rynkach finansowych z lat 2007-2008. Rejestr stał się narzędziem dla wierzycieli, do skutecznego motywowania niesolidnych płatników, by zaczęli regulować należności, zanim sprawa trafi do windykacji, które stało się batem na dłużników. - Dzięki temu dłużnicy zwrócili właścicielom już 84,4 mld zł - podano.

Według prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adama Łąckiego, banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, operatorzy telewizyjni, internetowi i komórkowi w największym stopniu sprawdzają każdego potencjalnego klienta przed zawarciem z nim umowy. "Jeśli figuruje on w KRD jako dłużnik, odstępują od umowy lub oferują mu dużo gorsze warunki. To jest cena bycia zadłużonym. Cieszy fakt, że w ostatnim czasie wzrosła liczba pobieranych raportów przez sektor MŚP, który jest najbardziej narażony na zatory płatnicze spowodowane przez współpracę z nierzetelnymi kontrahentami - powiedział.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z publikacji, aktualnie w KRD widnieje 2,7 mln dłużników, którzy mają na koncie łącznie 54,7 mld zł zaległych zobowiązań finansowych. W ciągu pięciu ostatnich lat zadłużenie to wzrosło o 182,5 proc. - Jeszcze pięć lat temu zadłużenie Polaków było trzy razy mniejsze, a średnie zadłużenie dłużnika było niższe o 11 tys. zł - zaznaczył Łącki. Dodał, że choć wiodło nam się gorzej, to mieliśmy mniejsze długi. - Wraz ze wzrostem stopy życiowej, zwiększyły się też nasze potrzeby oraz - niestety - zaległości - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciemna strona wzrostu pensji. Zadłużenie Polaków nigdy nie było tak duże

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA