Chcesz dorobić 500 zł? Czeka obrona terytorialna

Ochotnicy, którzy zdecydują się wstąpić do oddziałów obrony terytorialnej, które zamierza utworzyć MON, prawdopodobnie będą otrzymywać ok. 500 zł miesięcznie – poinformował w czwartek (2 czerwca) pełnomocnik ministra dr Grzegorz Kwaśniak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcesz dorobić 500 zł? Czeka obrona terytorialna

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

2 cze 2016 18:30


W Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) rozpoczęły się w czwartek pierwsze Targi Proobronne "Pro Defense 2016", poświęcone w szczególności Wojskom Obrony Terytorialnej, których utworzenie jest jednym z priorytetów obecnego kierownictwa MON.

Targom towarzyszy kongres organizacji proobronnych z Polski, krajów NATO i państw neutralnych. Pełnomocnik MON ds. tworzenia obrony terytorialnej kraju dr Grzegorz Kwaśniak, pytany o zachętę dla młodych ludzi, by wstępowali do nowej formacji, w której nie będą żołnierzami zawodowymi, powiedział, że przewidziano dla nich także zachęty materialne.

"Mamy już pewne wyliczenia departamentu budżetowego. Nie zdradzę chyba wielkiej tajemnicy, że najprawdopodobniej będzie tak, że za każdy dzień szkolenia żołnierz będzie otrzymywał prawie 100 zł z tytułu utraconych dochodów i kosztów dojazdu. Na dzień dzisiejszy też tak to jest - każdy rezerwista dostaje te prawie 100 zł na każdy dzień szkolenia i nasz żołnierz (obrony terytorialnej ) też będzie dostawał" - powiedział Kwaśniak.

Obrona terytorialna ma wzmocnić możliwości obronne Polski (fot.malopolska.obronanarodowa.pl) Obrona terytorialna ma wzmocnić możliwości obronne Polski (fot.malopolska.obronanarodowa.pl)

Ponieważ koncepcja przewiduje szkolenie przez dwa dni w miesiącu, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą dostawali niecałe 200 zł miesięcznie z tego tytułu.

Ponadto - wyjaśnił Kwaśniak - przewidywany jest dodatek za gotowość. "To będzie prawdopodobnie 300 zł" - powiedział.

"W sumie, jeżeli ktoś będzie brał udział w szkoleniach, wyrazi gotowość do służby i do działania, to około 500 zł miesięcznie powinien dostać w formie takiego wynagrodzenia za swoją służbę" - podsumował Kwaśniak.

Otwierając kongres, wiceszef MON Bartłomiej Grabski ocenił, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są organizacje prooboronne. "W sytuacji narastającego zagrożenia w Europie kwestie związane z patriotyzmem, umiłowaniem ojczyzny są wam szczególnie bliskie, ale potrzeba tego, żeby te wartości były zaszczepiane w jak największej ilości serc młodych ludzi" - powiedział.

Szef MON Antoni Macierewicz w liście do uczestników kongresu napisał, że sytuacja międzynarodowa w sąsiedztwie Polski i jej sojuszników pokazuje, że potrzebne są nowe rozwiązania, które włączą do systemu obrony kraju możliwie jak największą liczbę obywateli.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
MON

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.