PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Chcą zmian w składce zdrowotnej. Apel do minister Maląg

Członkowie sejmowej podkomisji ds. małych i średnich przedsiębiorstw poparli koncepcję przedstawioną przez Rzecznika MŚP, która zakłada zmianę systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców - poinformowało w czwartek biuro prasowe rzecznika.

  • Autor: PAP/JP
  • 27 sty 2022 12:27
Chcą zmian w składce zdrowotnej. Apel do minister Maląg
Rzecznika MŚP proponuje zmianę systemu opłacania składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców (fot. ilustracyjne, GP)
REKLAMA

"Podkomisja skierowała do Pani Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej apel o przeprowadzenie analizy przedstawionego rozwiązania i podjęcie odpowiednich działań" - napisano w komunikacie.

Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą miała charakter stały i była ustalana w taki sposób, w jaki ustawa o zmianie określa minimalną miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, to znaczy jako kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. Dopłata różnicy między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne następowałaby - zgodnie z propozycją rzecznika MSP - wraz ze złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub przychodu, w wypadku podmiotów rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) w roku podatkowym. To - w ocenie rzecznika - znacznie uprościłoby dokonywanie rozliczeń miesięcznych przez przedsiębiorców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rzecznik MŚP wskazał też w liście do premiera na rozbieżności w zasadach obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne po 1 stycznia 2022 r. dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub liniowo za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zwrócił uwagę, że ustawodawca nie uwzględnił możliwości korygowania wysokości dochodu w związku z różnicami remanentowymi. Według rzecznika przepisy dotyczące składki zdrowotnej wprowadzają chaos prawny i są niezgodne z zakładanym przez ustawodawcę celem wprowadzenia składki liczonej od rzeczywistego dochodu.

W przepisach - dowodzi rzecznik - powinno być też jasno określone, że przedsiębiorca oblicza składkę płaconą w styczniu 2022 a dotyczącą grudnia 2021, według regulacji obowiązujących w 2021, sprzed wejścia w życie ustawy Polski Ład, a nowe przepisy dotyczą stycznia 2022, czyli składki płaconej w lutym 2022.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą zmian w składce zdrowotnej. Apel do minister Maląg

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA