×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Chcą godnej płacy w całej Unii. Będzie "próg przyzwoitości"?

Ponad 24 mln pracowników z Unii Europejskiej otrzymujących minimalne wynagrodzenie zyskałoby podwyżkę, gdyby przyjęto propozycje związków zawodowych, dotyczące projektu dyrektywy UE w sprawie odpowiedniego minimalnego wynagrodzenia - informuje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC). Naciska na wprowadzenie w dyrektywie zapisu o "progu przyzwoitości".

Chcą godnej płacy w całej Unii. Będzie "próg przyzwoitości"?
Z wyliczeń Komisji Europejskiej wynika, że ​​wprowadzenie „progu przyzwoitości” doprowadziłoby do wzrostu płac co najmniej jednej czwartej siły roboczej w sześciu krajach Unii. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Europejska Konfederacja Związków Zawodowych przedstawiła informację dotyczącą wpływu na sytuację najgorzej opłacanych pracowników wprowadzenia tzw. "progu przyzwoitości".
  • W dyrektywie, a dokładniej w preambule do niej, w sprawie adekwatnych płac minimalnych w UE przygotowanej przez Komisję Europejską umieszczono próg, ale tylko jako orientacyjny przewodnik dla państw członkowskich, a nie konieczny wymóg.
  • Zdaniem związków wskazanie owego progu w dyrektywie, pozwoliłoby zyskać pracownikom z niskimi zarobkami wzrost wynagrodzeń i ograniczyć ubóstwo wśród pracujących.

Jak wyliczają związki, wprowadzenie "progu przyzwoitości", który określałby, że ustawowe wynagrodzenie minimalne nie mogło być w danym kraju na poziomie niższym niż 50 proc. płacy przeciętnej i 60 proc. mediany płac w państwie członkowskim, pozwoliłoby podwyższyć wynagrodzenie ponad 24 mln pracowników, którzy obecnie otrzymują w swoim kraju płacę minimalną. W ten sposób udałoby się ograniczyć ubóstwo pracujących.

Warto zaznaczyć, że w obecnym projekcie przepisów znalazł się zapis mówiący o wymogu ustanowienia płacy minimalnej na wskazanym przez związki poziomie, jednak znajdziemy go w treści preambuły, a nie samym tekście dyrektywy. A preambuła nie ma wiążącej mocy, mają ją wyłącznie zapisy dyrektywy. Dlatego zapis ten obecnie traktowany jest jako wskazówka, a nie wymóg dla państw członkowskich.

Dodatkowo EKZZ wezwała Komisję Europejską do wprowadzenia w dyrektywie zmian mówiących o tym, że wymóg "adekwatności płacy minimalnej" będzie oznaczać dla państw unijnych prawo decydowania o wysokości ustawowej płacy minimalnej, ale przy jednoczesnym zagwarantowaniu, że jej wysokość będzie zawsze na poziomie wyższym od wystarczającego dla godziwego poziomu życia pracownika.

Źródło: etuc.org
Źródło: etuc.org

Z wyliczeń KE wynika, że ​„próg przyzwoitości” doprowadziłoby do wzrostu płac co najmniej jednej czwartej siły roboczej w sześciu krajach UE. Zdaniem EKZZ to jednak wartości niedoszacowane, ale i tak już wskazują, jak wiele osób skorzystałoby na zmianie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą godnej płacy w całej Unii. Będzie "próg przyzwoitości"?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA