PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Chcą 20-proc. podwyżek, ale nie dla kierowników

  • Autor: PAP/JP
  • 9 wrz 2022 16:10

20-procentowej podwyżki wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich niesprawujących funkcji kierowniczych pracowników poznańskiego urzędu miasta domagają się działacze Lewicy Razem. W piątek politycy złożyli w tej sprawie petycję do prezydenta Poznania.

Chcą 20-proc. podwyżek, ale nie dla kierowników
Siedziba urzędu miasta w Poznaniu (Fot. A.Savin/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
  • Lewica domaga się podwyżek dla pracowników poznańskiego magistratu.
  • Pytani przez dziennikarzy o zaproponowanie źródła sfinansowania podwyżek działacze partii wskazali, że wykonanie budżetu Poznania za 2021 r. zakończyło się nadwyżką w wysokości 60 mln zł.
  • Poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg w swoim wystąpieniu zaapelował, aby prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) w tej sprawie "poszedł po rozum do głowy".

Przemysław Czechanowski z zarządu poznańskiego okręgu Lewicy Razem zaznaczył w czasie piątkowej konferencji, że jak dotąd władze Poznania nie zapowiedziały podwyżek dla pracowników magistratu. "Domagamy się po pierwsze, aby w przyszłorocznym budżecie została uwzględniona podwyżka dla wszystkich niefunkcyjnych pracowników miejskich. Mówimy tutaj o pracownikach wydziałów, spółek miejskich, pracownikach placówek oświatowych, o minimum 20 proc." - mówił.

Działacze Lewicy Razem domagają się także, aby najpóźniej do 2024 r. władze miasta zapewniły pracownikom komunalnym płace na poziomie minimum 67 proc. tzw. średniej krajowej. Kolejny postulat dotyczy przyjęcia w jednostkach podległych samorządowi stałej, corocznej waloryzacji pensji pracowników o średnioroczny wskaźnik inflacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Maciej Szlinder z zarządu krajowego partii Lewica Razem podkreślił, że prezes należącej do samorządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zarobiła w ub. roku ponad 600 tys. zł. "Jednocześnie ponad 2/3 pracowników urzędu miasta zarabia mniej niż 4 tys. zł brutto" - zaznaczył.

"Mniej niż 3,5 tys. zł zarabia 82 proc. pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz aż 77 proc. pracowników instytucji kultury. To jest sytuacja absolutnie skandaliczna i dramatyczna, szczególnie dlatego, że Poznań jest jednym z droższych miejsc do życia w Polsce" - mówił.

Poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg w swoim wystąpieniu zaapelował, aby prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) w tej sprawie "poszedł po rozum do głowy". "Elementarnym obowiązkiem porządnego pracodawcy jest to, żeby ochronić pracowników przed tym, żeby ich realne płace nie spadały, a to dzisiaj grozi pracownikom komunalnym w Poznaniu i wielu innych miastach w Polsce" - mówił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą 20-proc. podwyżek, ale nie dla kierowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA