Celniczki w MRPiPS. Mają petycję ws. emerytur

• Celniczki apelują do minister pracy o wsparcie ich starań o włączenie służby celnej do systemu emerytur mundurowych.
• W środę (5 października) złożyły w resorcie petycję, w której domagają się wsparcia obywatelskiego projektu w tej sprawie, który od blisko roku jest procedowany w Sejmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celniczki w MRPiPS. Mają petycję ws. emerytur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

5 paź 2016 17:32


Obecnie celnicy są częścią powszechnego systemu emerytalnego i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych.

"Oczekujemy wsparcia nas w dążeniu do usytuowania funkcjonariuszy celnych tak samo jak funkcjonariuszy innych służ mundurowych, co wreszcie zniesie naszą dyskryminację" - powiedziała PAP po spotkaniu w ministerstwie wiceprzewodnicząca związku zawodowego Celnicy.pl. Maria Mrugała.

Podkreśliła, że dyskryminacja polega na tym, że "celnicy mają restrykcje i ograniczenia jak wszystkie służby mundurowe, stosunek służbowy jak w każdej innej formacji mundurowej, natomiast nie mają uprawnień emerytalnych na takich samych zasadach jak pozostałe służby mundurowe".

"Obecnie jesteśmy w systemie powszechnym, co oznacza, że powinniśmy wykonywać zadania do 67. roku życia, wymaga się od nas realizacji zadań w warunkach szkodliwych dla zdrowia, wymaga się od nas predyspozycji psychicznych i fizycznych, jakie mogą spełnić tylko osoby w wieku 40-50 lat. Więc z chwilą, gdy dochodzimy do tego wieku, tracimy te predyspozycje stajemy się obciążeniem dla służby" - powiedział Mrugała.

Przypomniała, że w marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące, a w Sejmie od grudnia procedowany jest "projekt obywatelski, który realizuje ten wyrok". "Projekt jest na etapie prac podkomisji i prace nie postępują do przodu" - mówiła Mrugała i dodała, że celniczki apelują o poparcie tego projektu i pomoc w jego wdrożeniu.

Projekt zakłada, że - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na emeryturę mogą przejść funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.

Czytaj też: Ustawa o KAS pozbawi pracy celników

Pod petycją podpisało się kilka tysięcy kobiet - celniczek i żon oraz najbliższych funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej. W przekazanej PAP informacji prasowej celniczki podkreślają, że przez cały okres ich służby, okres służby ich mężów "życie rodzinne jest podporządkowane wykonywaniu obowiązków zawodowych".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.