PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych

1 stycznia 2018 roku celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych - zdecydował w czwartek Sejm uchwalając nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin.

  • Autor: PAP/JS
  • 11 maj 2017 15:44
Celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych
W 2016 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudniała ponad 14 tys. osób, wynosiło ok. 3500 zł netto. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)
REKLAMA

• W projekcie zaproponowano, aby - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy mogli przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby i skończeniu 55 lat.

• Sejm zaproponował, aby - co do zasady - emerytura przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i mają, co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej 5 lat w związku z wykonywaniem zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości) lub skończyli 55 lat i mają co najmniej 25 lat służby.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowelę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 425 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zmiany przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej utworzony przez Związek Zawodowy Celnicy PL, który zebrał pod propozycją prawie 200 tys. podpisów. "Ta ustawa to pierwszy krok ku pełnej profesjonalizacji naszej służby i zwiększenia bezpieczeństwa obywateli" - powiedział w Sejmie przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomir Siwy i podziękował posłom za poparcie.

W marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny za dyskryminujące uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych. TK wskazał, że celnicy mają węższe uprawnienia emerytalne niż pogranicznicy mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m. in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i w trudnych warunkach. Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat (od października będzie to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

W projekcie zaproponowano, aby - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy mogli przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby i skończeniu 55 lat.

Sejm zaproponował, aby - co do zasady - emerytura przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i mają, co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej 5 lat w związku z wykonywaniem zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości) lub skończyli 55 lat i mają co najmniej 25 lat służby.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Prawica 2017-05-13 16:05:57

    Pensji mają kilkanaście w jednym miesiącu, jak za dużo chcą Ukraińcy postawią trumnę pod domem jak np. miejscowości Rejowiec w powiecie chełmskim nie patrząc iż jego żona jest przewodniczącą w Sądzie i karawana przemytnicza jedzie dalej, dajcie im jeszcze immunitet dyplomatyczny. Jeden z przykładów CBŚ Chełm, wiedząc iż w przemycie papierosów zza wschodniej granicy biorą udział służby mundurowe przekazali informacje do pionu kryminalnego KMP Chełm, gdzie w drodze wyjątku podjęto czynności 2czerca 2015roku zatrzymując ich własnego kolegę po fachu który przewoził w swoim samochodzie 370 kartonów papierosów bez Polskich znaków akcyzy, następnego dnia zatrzymano aspiranta Dariusza Winiarskiego, w związku z prowadzeniem postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Chełmie Szefową Marzenę Kucińską i potwierdzeniem przez rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Renatę Laszczaka-Rusek iż zastało wszczęte postępowanie dyscyplinarne w przedmiocie zwolnienia funkcjonariusza ze służby, 44letni przestępca jako wzorzec służb mundurowych wciąż przekracza granice po stronie Ukraińskiej do odpraw legitymując się dokumentem potwierdzającym iż jest funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji Chełmie woj. Lubelskiego , w związku z czym, podróżując w asyście kolegów nie trudno się domyśleć iż nie przekraczali kolejne razy granicy Państwa Polskiego w celach turystycznych. Połowę funkcjonariuszy KMP Chełm za przekroczenie uprawnień, czy udział w zorganizowanej grupie przestępczej powinno się zwolnić ze skutkiem natychmiastowym, zaś w praktyce jak i Służby Celne graniczne demolują Państwo demokratyczne Prawa.

  • Magazynier 2017-05-11 19:03:23

    Ciekawy jestem gdzie to takie pieniadze zarabiaja bo ja jestem magazynierem i zarabiam zledwie 1500 zł na reke

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA