Celnicy będą mogli liczyć na emerytury mundurowe?

Pierwsze czytanie w Sejmie projektu obywatelskiego ws. emerytur mundurowych celników ma się odbyć w środę (2 grudnia br.).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy będą mogli liczyć na emerytury mundurowe?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna/RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

1 gru 2015 11:20


Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - po 55. roku życia i 25 latach służby.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące.

Trybunał uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Wskazał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach.

Celnicy walczą o emerytury mundurowe

Projekt noweli ustawy obejmujący celników "mundurówkami" Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie 28 sierpnia. Jak mówił wówczas przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy, obywatelski projekt jest pierwszym krokiem do trwałego uregulowania statusu Służby Celnej.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli pierwsze czytanie projektu obywatelskiego powinno odbyć się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia go.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Janusz Koszejtern 2015-12-03 08:43:43

Z tego co patrzę, znów najwięcej racji w temacie mają mundurowi z Lasu i z Cła. Pan Wopek jest frustratem, który tylko chciał służyć w SG, ale Go nie przyjęli, bo mylił celników z leśnikami i na odwrót.

celnik 2015-12-02 20:16:43

wopek - w du...ie byłeś nie w lesie, gów..no widziałeś nie grzyby

leśnik 2015-12-02 20:16:40

Masz bardzo małą wiedzę o jednych i drugich poczytaj ustawy a potem zabieraj głos wopku