×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bułgaria: Protest związkowców z żądaniem podwyżki płac

  • Autor: PAP/MN
  • 27 paź 2017 14:20

Kilka tysięcy pracowników demonstrowało w piątek w Sofii z żądaniem podwyżki płac. Protesty zorganizowała Konfederacja Niezależnych Związków Zawodowych (KNSB) - największa centrala związkowa w Bułgarii.

Bułgaria: Protest związkowców z żądaniem podwyżki płac
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W pochodzie i wiecu, który zablokował centrum Sofii na kilka godzin, uczestniczyło ok. 3-4 tys. osób z całego kraju. Głównym hasłem protestujących była podwyżka płac. "Zapewniamy rocznie dziesiątki miliardów pracodawcom, tymczasem płace w Bułgarii pozostają na najniższym poziomie w Unii Europejskiej. Chcemy naszych pieniędzy!" - mówił lider KNSB Płamen Dimitrow.

Protestujący żądali m.in. wprowadzenia miesięcznej nieopodatkowanej kwoty w wysokości płacy minimalnej, która w 2018 r. ma wynieść 510 lewów (255 euro), podniesienia wszystkich płac o 100 lewów (50 euro) od początku przyszłego roku oraz początkowej płacy w wysokości 700 lewów (350 euro) dla młodych pracowników z wyższym wykształceniem.

Protestujący domagali się również odstąpienia przez pracodawców od zamiaru zniesienia dodatku za staż pracy, który dla ludzi o dłuższym stażu sięga 20 proc. pensji. Organizacje pracodawców domagają się jego zniesienia od lat. Ostatnio zaproponowali również obniżenie o 30 proc. wypłacanych pracownikom pensji za pierwsze trzy dni choroby.

"Kategorycznie należy wstrzymać agresję pracodawców i ich próby ograniczania oraz pozbawiania pracowników ich praw socjalnych" - napisano w oświadczeniu przyjętym na piątkowym wiecu i przekazanym kancelarii premiera.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria: Protest związkowców z żądaniem podwyżki płac

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA