PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Brexit uderzy w dobrostan na polskim rynku pracy

Nasz kraj to największy eksporter pracy na kontynencie. Wielu naszych rodaków pracuje sezonowo w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo Polacy za granicą wysyłają do kraju duże sumy - Polak na Wyspach średnio przelewem przesyła do kraju 250 funtów. Co się stanie z tymi pieniędzmi? Jak Brexit może wpłynąć na bezrobocie, na pensje? To wielka niewiadoma.

Brexit uderzy w dobrostan na polskim rynku pracy
Polacy wspomagają rodziny w kraju zza granicy. W 2015 r. pracujący za granicą obywatele wysłali do Polski 16,26 mld złotych, dwa raz ywięcej niż w 2012. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Agencja Bloomberg zasugerowała, że Brexit może źle odbić się na sytuacji w Polsce. Nasz kraj to potęga w delegowaniu pracowników.

• Zarówno ci pracownicy, jak i migranci stali, wysyłają z roku na rok potężne fundusze do Polski. W 2015 roku 16,26 mld złotych zza granicy przysłano do Polski. Wielka Brytania jest w czołówce krajów, z których płynie ten strumień pieniędzy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Brexit pośrednio lub bezpośrednio może odbić się na tej wartości.

Po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May uruchomiła formalnie procedurę Brexitu świat zastanawia się jakie efekty przyniesie ten proces gospodarce, tak Europie jak i Wyspom. Panuje przekonanie, że Londyn zapłaci za decyzję, ale nie będzie jedyny.

W tej debacie ciekawy głos zabrali polscy dziennikarze Bloomberga, który opublikował we wtorek (4 kwietnia) ich obszerny komentarz zatytułowany "Największym przegranym Brexitu może być Polska". W materiale podkreślają, się że Polska zyskuje na migracji zarobkowej pracowników, bo Polacy za granicą nie są bezrobotnymi w ojczyźnie. Co więcej wspomagają realne polską gospodarkę, często finansowo.

Co Polska zyskała i co może stracić?

Polska po wejściu do UE wyeksportowała znaczną część swoich pracowników po roku 2004. Potężna ich liczba trafiła właśnie do Wielkiej Brytanii. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że 2 mln 397 tys. Polaków przebywało w 2015 r. za granicą, w tym niemal 2,1 mln w Europie, a w Wielkiej Brytanii było nas nawet 800 tysięcy (prawie jedna trzecia). W rok przed decyzją Brytyjczyków o wyjściu z UE do Wielkiej Brytanii, przybyło nas o 5,1 proc. więcej niż w 2015 r,, co pokazuje, jak bardzo za pracą lgnęliśmy do Zjednoczonego Królestwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brexit uderzy w dobrostan na polskim rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA