PARTNERZY PORTALU

Branża kwitnie, a pracowników wciąż za mało. Pensje dochodzą do 35 tys. zł miesięcznie

 • jk
 • 25 sty 2023 13:45

Energetyka to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Aż 80 proc. pracodawców z tej branży planuje rekrutacje. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć specjaliści i menedżerowie? Ile zarabia się w energetyce?

Branża kwitnie, a pracowników wciąż za mało. Pensje dochodzą do 35 tys. zł miesięcznie
80 proc. firm energetycznych zadeklarowało, że w 2023 roku zamierza rekrutować (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Presja płacowa jest odczuwalna w branży energetycznej i prawodawcy starają się na nią odpowiadać. Jak podaje Hays Poland, 43 proc. specjalistów spodziewa się podwyżki w 2023 roku.
 • Spośród przebadanych stanowisk najmniej zarabia specjalista ds. wsparcia projektu. Jego minimalna pensja to 7 tys. zł brutto, a najwyższa - 12 tys. zł brutto.
 • Najwyższe wynagrodzenie w energetyce wynosi 35 tys. zł brutto. Mogą na nie liczyć osoby zatrudnione na stanowisku dyrektora projektu oraz dyrektora ds. konsultingu.

Zgodnie z "Raportem płacowym 2023" Hays Poland, 80 proc. firm energetycznych zadeklarowało, że w 2023 roku zamierza rekrutować. Z kolei aż 67 proc. pracodawców spodziewa się trudności w rekrutacji. Być może dlatego, że zaledwie 1/4 pracowników chce zmienić pracę w 2023 roku.

Będzie duże ssanie na inżynierów i menedżerów od zielonej energii

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w 2022 roku sektor energetyczny kontynuował transformację, skupiając się na rozwoju energetyki odnawialnej. Sektor nadal realizuje inwestycje OZE w zakresie developmentu projektów oraz budowy farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych. Jak podkreślają eksperci Hays Poland, nadchodzące miesiące powinny zatem upłynąć pod znakiem wysokiego zapotrzebowania na inżynierów i menedżerów związanych z sektorem OZE – zarówno po stronie rozwoju projektów, jak również budowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (112)

Do artykułu: Branża kwitnie, a pracowników wciąż za mało. Pensje dochodzą do 35 tys. zł miesięcznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Polek 2023-01-28 14:55:37

  Radził bym polskim decydentom przyjrzeć się technologii ITER . Ukierunkować badania na pozyskaniu ciepła w potrzebnym zakresie a nie tylko na długości utrzymania plazmy. Kilka po sobie następujących krótkich wyladowań w czasie może uprościć sprawę pozyskania oczekiwanej temperatury. Podobno już są rozwiązania naukowe uzyskania plazmy bez silnego pola magnetycznego. Decydenci energetyczni powinni uważnie przyglądać się nowym technologiom. Aby mieć na uwadze przystosowywanie obecnej lub przyszłej infrastruktury do nowych technologii.

 • Pulek 2023-01-28 14:27:33

  Mam wrażenie, że Polska energetyka jest w tyle za światem. Gdy ITER przeżywa kolejne sukcesy , generatory wiatrowe nie wspominając o instalacjach solarnych są standardem. W Polsce wchodzi się dopiero z większym zaangażowaniem w nowe sposoby pozyskiwania energii.

 • Zenek 2023-01-28 14:27:14

  A ja jestem bezrobotny i niczego mi nie brakuje. Wszystko państwo mi daje to po (...) pracować na tych waszych darmozjadów. W życiu się praca nie schanbilem

 • Waldi 2023-01-28 13:50:14

  Ja niemam żadnego wykształcenia i pracuje na budowie ,zarabiam około 8-12tys zł miesięcznie

 • Fred 2023-01-28 11:24:08

  To ja już wiem dlaczego prąd jest tak drogi...!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA