PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Brakuje ludzi. Tylko jedna na pięć firm w tej branży znajduje odpowiedniego pracownika

 • KDS
 • 22 sie 2022 13:45

Sektor finansów i bankowości pod względem największego problemu rekrutacyjnego nie różni się niczym od pozostałych firm w Polsce. Najtrudniej jest im znaleźć pracowników do działów IT, którzy mieliby odpowiednie kompetencje.

Brakuje ludzi. Tylko jedna na pięć firm w tej branży znajduje odpowiedniego pracownika
Blisko 8 na 10 pracodawców reprezentujących sektor bankowości i finansów ma problemy z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami (fot. Unsplash)
REKLAMA
 • Sektor bankowości i finansów w Polsce jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych niedoborem pracowników o pożądanych umiejętnościach – wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup.
 • Tylko jeden na pięciu pracodawców w tej branży znajduje kandydata o odpowiednich kompetencjach.
 • Firmom szczególnie trudno pozyskać osoby zajmujące się IT i analizą danych (43 proc.) oraz obsługą klienta (38 proc.).

Blisko 8 na 10 pracodawców reprezentujących sektor bankowości i finansów ma problemy z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami – takie wnioski płyną z najnowszego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”.

Jak pokazuje analiza, skala trudności w pozyskaniu pracowników dla tej branży w Polsce jest wyższa niż średnia globalna dla sektora, wynosząca 75 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Rynek pracy sektora bankowości i finansów w Polsce charakteryzuje się przede wszystkim stosunkowo dużą stabilnością zatrudnienia. Pojawia się także coraz więcej nowych możliwości zawodowych, które łączą chociażby świat bankowości ze światem IT, między innymi dzięki nieustannie postępującej automatyzacji i cyfryzacji procesów – mówi Marta Szymańska, manager zatrudnienia stałego w Manpower.

Zarobki w bankowości i finansach

Jak wskazuje Marta Szymańska, zmiany w systemie podatkowym wpłynęły również na oczekiwania finansowe specjalistów z tej branży. W efekcie dziś często przewyższają one możliwości budżetowe organizacji.

- By przyciągnąć talenty i zwiększyć swoją atrakcyjność, firmy starają się elastycznie dopasować do potrzeb kandydatów - mówi Marta Szymańska. fot. Shutterstock
- By przyciągnąć talenty i zwiększyć swoją atrakcyjność, firmy starają się elastycznie dopasować do potrzeb kandydatów - mówi Marta Szymańska. fot. Shutterstock

- W połączeniu z trudnościami wynikającymi z dużego zapotrzebowania na kandydatów i wysokimi oczekiwaniami wobec ich profilu, skala trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników jest wysoka - przyznaje Marta Szymańska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Brakuje ludzi. Tylko jedna na pięć firm w tej branży znajduje odpowiedniego pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jerry 2022-08-23 13:38:26

  Dokładnie tak. Dla 60 plus z doświadczeniem nie ma szans. Szkoda

 • Zeghar 2022-08-22 14:58:41

  Powody takiego stanu rzeczy są dwa. Raz to płace nieadekwatne do wymagań. A dwa to chęć zatrudniania tylko specjalistów i niechęć do szkolenia pracowników.

  • Andrzej 2022-08-22 17:35:12

   Dokładnie, choć znam podstawy, mam wykształcenie techniczne z innej branży i chętnie przez okres próbny będę zarabiał minimalną stawkę, aby nauczyć się wszystkiego to i tak jestem odrzucany przez brak doświadczenia. Sami sobie zamykają drogę do pracowników. Ja wiem, że nie każdy się nadaje, ale wg pracodawców każdy bez doświadczenia się nie nadaje.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA