PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Braknie pieniędzy na emerytury? Elżbieta Rafalska: Nic dramatycznego się nie dzieje

Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, wzrost minimalnego wynagrodzenia, wprowadzenie stawki godzinowej, ozusowanie umów zlecenia, wzrost wynagrodzeń i niskie bezrobocie - to powoduje, że sytuacja FUS i w poprzednim, i w tym roku, nie jest gorsza niż była wtedy, kiedy bezrobocie wynosiło 13 czy 14 proc. - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

  • Autor: PAP/AT
  • 27 mar 2017 9:29
Braknie pieniędzy na emerytury? Elżbieta Rafalska: Nic dramatycznego się nie dzieje
Ważna jest struktura przychodów FUS, a więc to, czy wpływy z tytułu składek są w miarę stałe - powiedziała minister (Elżbieta Rafalska, fot.mpips.gov.pl)
REKLAMA

• Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest gorsza niż w poprzednich latach, gdy było wyższe bezrobocie - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

• Nic dramatycznego się nie dzieje - wyjaśniła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pytana o doniesienia, że braknie pieniędzy na emerytury, minister odpowiedziała, że "prognozy ZUS są w tych trzech wariantach".

• Jestem zwolennikiem prezentowania tej sytuacji finansowej opartej o twarde stąpanie po ziemi, a więc nie nadmierny optymizm - dodała.

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest gorsza niż w poprzednich latach - tak Rafalska skomentowała w Polskim Radiu doniesienia , że w 2018 r. na wypłaty emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł.

Według "Rzeczpospolitej" ten czarny scenariusz, przygotowany w ZUS, to efekt najnowszej prognozy wpływów i wydatków FUS na najbliższe pięć lat. Zdaniem "Rz" dokument, który trafił w piątek na biurko premier Beaty Szydło, zakłada trzy scenariusze. Optymistyczny przewiduje, że mimo nabycia od 1 października 2017 r. prawa do świadczenia z ZUS przez dodatkowe 350 tys. osób (w związku z obniżeniem wieku emerytalnego) do 47 mld zł zmniejszy się dziura finansowa w ZUS. Scenariusz pośredni zakłada, że deficyt w przyszłym roku wyniesie 54,7 mld zł. "Pesymistyczny scenariusz zakłada, że wszyscy uprawnieni zdecydują się pójść na emeryturę i wzrośnie bezrobocie. Oznaczać to będzie konieczność dofinansowania przez państwo aż 63 mld zł deficytu" - pisze "Rz. Według niej ZUS prognozuje, że dziura w FUS w kolejnych latach będzie rosła. W najgorszym wariancie może sięgnąć nawet 85 mld zł w 2022 r.

Pytana o te doniesienia, minister odpowiedziała, że "te prognozy ZUS przedstawia i one są w tych trzech wariantach". "Jestem zwolennikiem prezentowania tej sytuacji finansowej opartej o twarde stąpanie po ziemi, a więc nie nadmierny optymizm" - dodała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Braknie pieniędzy na emerytury? Elżbieta Rafalska: Nic dramatycznego się nie dzieje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA