PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Borys-Szopa: wyłączenie dodatku stażowego bardziej sprawiedliwe

  • Autor: PAP/bad
  • 2 lip 2019 17:45

Bardzo się cieszę, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy w sprawie wyłączenia dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia; dotychczasowe rozwiązanie nie było sprawiedliwe - powiedziała we wtorek, 2 lipca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Borys-Szopa: wyłączenie dodatku stażowego bardziej sprawiedliwe
Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (fot. twitter.com/BorysSzopa)
REKLAMA
  • Projekt przygotowany przez MRPiPS zakłada wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę.
  • Minister Borys-Szopa podkreśliła, dzięki zmianom stawka minimalna będzie taka sama dla wszystkich.
  • Jak dodała, projekt zmian wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

- Bardzo się cieszę, że Rada Ministrów przyjęła projekt w sprawie wyłączenia dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia. Dotychczasowe rozwiązanie nie było sprawiedliwe, bo pracownik, który dopiero zaczynał pracę miał dokładnie taką samą pensję, jak pracownik, który pracował np. 20 lat - wskazała szefowa MRPiPS.

- Bardzo się cieszę, że udało się w tym zakresie uzyskać kompromis, bo przypomnę, że w Radzie Dialogu Społecznego zarówno strona związkowa jak i strona pracodawców poparła ten wniosek - zaznaczyła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei wiceminister rodziny Stanisław Szwed wyraził nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu. Przypomniał, że według projektu nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Wiceszef MRPiPS zwrócił uwagę, że obecnie 1,5 mln osób zarabia płacę minimalną. Wyjaśnił, że dodatek stażowy pobierają najczęściej pracownicy zatrudnieni w sferze publicznej. - W zakładach pracy generalnie już stażów się nie płaci. Stąd też to rozwiązanie jest najbardziej oczekiwane wśród pracowników sfery publicznej - powiedział.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł, a minimalna stawka 14,50 zł za godzinę pracy. Szwed przypomniał, że na początku czerwca rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2450 zł, a minimalna stawka godzinowa 16 zł. Po otrzymaniu tych informacji RDS w ciągu 30 dni uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej.

Według obecnie obowiązujących przepisów do minimalnego wynagrodzenia za pracę wliczane są różne składniki wynagrodzenia, w tym dodatek stażowy, wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Rok 2019 ma być ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy nie jest powszechny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Borys-Szopa: wyłączenie dodatku stażowego bardziej sprawiedliwe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA