Program PPK sprawdził się jako efektywna forma pomnażania oszczędności emerytalnych Polaków, zwłaszcza przy trudnym otoczeniu wywołanym przez pandemię - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem było to możliwe dzięki zdywersyfikowaniu polityki inwestycyjnej funduszy PPK i modelowi regularnych wpłat.
- Autor:PAP
- •28 sty 2021 15:07

- Podczas czwartkowej konferencji online nt. systemu emerytalnego w Polsce Borys zaznaczył, że w przyszłości prognozowana stopa zastąpienia będzie wynosić 25 -30 proc., dlatego też upowszechnienie dodatkowych form budowania kapitału na okres emerytalny jest niezwykle ważne.
- Jego zdaniem, wydarzenia 2020 r. potwierdziły, że PPK to bardzo atrakcyjna forma gromadzenia oszczędności na cele emerytalne.
"Pomimo bardzo dużych turbulencji w gospodarce spowodowanych pandemią, bardzo dużych wahań w wycenie aktywów finansowych, polityka inwestycyjna funduszy PPK okazała się bardzo odporna na te zawirowania. W ub.r. uczestnicy funduszy PPK, a jest ich już 1,7 mln, mogli cieszyć się dobrymi stopami zwrotu. To pokazuje, że sama konstrukcja programu sprawdziła się, zwłaszcza przy tak trudnym otoczeniu" - powiedział prezes PFR.
Wskazał, że było to możliwe dzięki zdywersyfikowaniu polityki inwestycyjnej poszczególnych funduszy, a także modelowi regularnych wpłat w długim okresie. "W przypadku PPK nie zaobserwowaliśmy tego, co było widoczne na rynku funduszy przed dekadą w czasie kryzysu finansowego, czyli paniki, masowego wycofywania pieniędzy w najgorszym momencie po spadku aktywów. W 2009 r. fundusze akcji traciły po 40-50 proc., a ludzie, którzy mieli mniejsze doświadczenie w inwestowaniu, wycofywali wówczas środki, realizując straty. Tymczasem rynek w 2010-11 r. odrobił większość tych strat" - mówił.
Dodał, że przed wycofywaniem środków z PPK powstrzymują też przewidziane konsekwencje, czyli pomniejszenie zgromadzonej kwoty na rachunku.
"Dywersyfikacja, nowoczesna polityka inwestycyjna, regularne wpłaty powodują, że PPK sprawdziły się na pierwszym etapie jako bardzo efektywna forma pomnażania oszczędności emerytalnych Polaków" - stwierdził Borys. Jednocześnie przyznał, ze duża część osób zrezygnowała z uczestnictwa w programie. Dodał, że dużą rolę w zachęcaniu pracowników do długoterminowego oszczędzania na emeryturę odgrywają pracodawcy.

KOMENTARZE (4)