PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Blisko połowa Polaków niezadowolona ze swojego wynagrodzenia

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 7 wrz 2017 15:13

Prawie połowa pracujących Polaków jest niezadowolona z otrzymywanej pensji. Trudno się zresztą dziwić, skoro co trzeci pracownik nie otrzymał jeszcze u swojego obecnego pracodawcy żadnej podwyżki. Nadzieja jednak nie ginie. Ponad 54 proc. pytanych przez portal Praca.pl Polaków spodziewa się, że w najbliższym czasie ich wynagrodzenia pójdą w górę.

Blisko połowa Polaków niezadowolona ze swojego wynagrodzenia
Adobe Stock
REKLAMA

• Polskim pracownikom trudno rozmawia się z szefami o podwyżce. A ci, sami z siebie, niekoniecznie są skłonni podnosić wynagrodzenia podwładnym.


• Znaczna część polskich pracowników u swojego obecnego pracodawcy nie otrzymała jeszcze żadnej podwyżki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pewnie dlatego właśnie zaledwie 8 procent pracowników jest usatysfakcjonowanych wysokością swojej pensji.

Ekonomiści i eksperci rynku pracy są przekonani, że rosnąca presja płacowa przy rekordowo niskim bezrobociu i malejącej dostępności siły roboczej będą sprzyjać wzrostowi dynamiki płac. I rzeczywiście, wynagrodzenia rosną. Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2017 roku, w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4501,52 zł, czyli o prawie 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Tyle, że ten wzrost nie przekłada się na zadowolenie samych pracowników.

Gdy bowiem Portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników, jak oceniają politykę płacową obecnego pracodawcy, okazało się, że jedynie 8 proc. z nich uznaje swoją pensję za taką, jaka powinna być, natomiast 44 proc. uważa, iż mogłaby ona być lepsza. Największą grupę (aż 48 proc.) stanowią jednak ci, którzy są jednoznacznie niezadowoleni ze swojego obecnego wynagrodzenia.

- Musimy pamiętać, że mimo ogólnej korzystnej tendencji na rynku pracy, w Polsce ciągle są regiony, w których bezrobocie jest na wysokim poziomie. Nie ma tam miejsca na presję płacową i tym samym satysfakcja z wynagrodzenia jest znacznie niższa – tłumaczą tę sytuację eksperci rynku pracy Praca.pl.

Źródło: Praca.pl
Źródło: Praca.pl

Przy okazji tego badania portal Praca.pl zapytał też o świadczenia dodatkowe (tzw. benefity). Okazuje się, że większość, bo aż 48 proc. ankietowanych takowych nie otrzymuje, a 17 proc. nie jest z nich zadowolonych, twierdząc, że jest ich zbyt mało. Dodatki do pensji są satysfakcjonujące jedynie dla 14 proc. użytkowników. Dla niespełna 4 proc. badanych nie mają one żadnego znaczenia.

Warto zauważyć, że mimo „rynku pracownika” aż 35 proc. badanych przyznało, że nie otrzymało podwyżki u obecnego pracodawcy. Zdaniem Michała Filipkiewicza, eksperta rynku pracy portalu Praca.pl jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest obawa samych pracowników przed rozmową o podwyżce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Blisko połowa Polaków niezadowolona ze swojego wynagrodzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-09-08 08:37:46

    Jeżeli szef sam nie przychodzi z podwyżką to jest kiepskim szefem i trzeba sobie poszukać innego. W ten sposób zamiast płaszczyć się przed pazerniakiem wręcza się mu wypowiedzenie i idzie do nowej roboty za lepszą kasę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA